Odpowiedzi na pytania do SIWZ III.

 

ZP.271.14.3.2020.EJ                                                              Świeszyno, dnia 27 maja 2020 r.

 

 

 

ODPOWIEDZI NA PYTANIA DO SIWZ III

 

 

Dotyczy: postępowania prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego na zadanie pn.: „Budowa hali sportowej przy Szkole Podstawowej w Świeszynie - Stworzenie bazy lokalowej na potrzeby działalności organizacji sportowych i mieszkańców z obszaru rewitalizacji”.

 

 

Na podstawie art. 38 ust.1 i 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1843 z późn. zm.), Zamawiający udziela odpowiedzi na zadane pytania jak niżej:

 

Pytanie nr 1:

Zamawiający na mniejszej, remontowanej Sali gimnastycznej przyjął, jako nawierzchnię, wykładzinę sportową PCV na legarach, określił jej parametry oraz wymagania w zakresie dokumentacji. Na nowo budowanej Sali, Zamawiający określił te same wymagania co do nawierzchni sportowej, natomiast w przekroju, jako warstwę wykończeniową przyjął tradycyjną, pozbawioną sprężystości klepkę parkietową. Prosimy, wobec powyższego,
o określenie, czy na nowej sali należy również zastosować wykładzinę PCV, zgodnie
z wymogami zawartymi w specyfikacji nowej Sali sportowej?

 

Odpowiedź na pytanie nr 1:

Zamawiający potwierdza, że na nowej sali sportowej należy zastosować wykładzinę sportową PCV.

 

Pytanie nr 2:

Na rynku dostępne są 2 rodzaje wykładzin ochronnych: PCV w rulonie i dywanowe w brytach o wymiarach 1 x 2 m o grub. min. 5,5 mm. W związku z powyższym składamy zapytanie, jaki rodzaj wykładziny ochronnej należy przyjąć do wyceny?

 

Odpowiedź na pytanie nr 2:

Należy zastosować ochronna wykładzinę PCV w rulonie.

 

Pytanie nr 3:

Czy  zamawiający  będzie  wymagał  aby  podłoga  sportowa  odpowiadała  parametrom  podłogi powierzchniowo-elastycznej według normy PN-EN 14904 ?

 

Odpowiedź na pytanie nr 3:

Zamawiający potwierdza, że będzie wymagał aby podłoga sportowa odpowiadała  parametrom  podłogi powierzchniowo-elastycznej według normy PN-EN 14904. Podłoga powinna być odpowiednia dla obiektów do uprawiania wielu dyscyplin sportowych.

 

Pytanie nr 4:

Czy Zamawiający będzie wymagał, aby podłoga sportowa posiadała minimum jeden, dowolny certyfikat międzynarodowych federacji sportowych ?

 

Odpowiedź na pytanie nr 4:

Zamawiający będzie wymagał min. 3 dowolnych certyfikatów międzynarodowych federacji  sportowych.

 

Pytanie nr 5:

Z uwagi na fakt, że lakierowanie po ułożeniu drewna litego w obiekcie docelowym, w 100%  zabezpiecza wszystkie łączenia klepkowe i linie boisk sportowych, oraz z uwagi na metodę  nakładania lakieru, zapewnia powłokę znacznie grubszą i trwalszą od powłoki przy lakierowaniu fabrycznym, prosimy o potwierdzenie, że Inwestor wymagał będzie aby podłoga lakierowana była po jej zainstalowaniu na obiekcie docelowym, a lakierowanie fabryczne nie będzie dopuszczone do wbudowania?

 

Odpowiedź na pytanie nr 5:

Zamawiający informuje, że na nowej sali sportowej należy zastosować wykładzinę sportową PCV. W zakres przedmiotu zamówienia nie wchodzi wykonanie podłogi z klepki parkietowej.

 

Pytanie nr 6:

W związku z faktem, że konstrukcje legarowane większości profesjonalnych systemowych

podłóg  sportowych  wykończonych  litą  klepką  z  twardego  klonu  kanadyjskiego  opierają  się  na rozwiązaniach  jedno  legarowych,  a  parametry  legarów  oraz  ich  zagęszczenie  nadaje poszczególnym  systemom  pożądanych  cech,  zgodnych  z  obowiązującą  normą  EN  14904  oraz wymaganych przez poszczególne międzynarodowe federacje sportowe, prosimy aby Zamawiający doprecyzował  czy  minimalne  parametry  podłogi  sportowej  jaką  należy  przyjąć  do  wyceny  i późniejszej realizacji to konstrukcja jednolegarową, wykonana
z elastycznego materiału (sklejki), legary zagęszczone minimum 228mm osiowo, system podłogi zgodny  w pełni z normą EN 14904 – typ podłogi A4, certyfikat FIBA level I?

 

Odpowiedź na pytanie nr 6:

Zamawiający potwierdza, że minimalne parametry podłogi sportowej powinny być zgodne
z normą PN-EN 14904  - typ podłogi 4.

 

Pytanie nr 7:

W  zakresie  podłogi  sportowej  wnosimy  o  rozszerzenie  konkurencyjności  w  niniejszym

postępowaniu i dopuszczenie zastosowania wykładzin sportowej PCV o minimalnej gr. 7,5 mm oraz jednorodnej warstwie użytkowej min 1,2 mm (wymierzonej wg jedynej przyjętej metodologii określonej przez normę PN – EN 24340:2012). Jednocześnie wnosimy
o odstąpienie od żądania 4 konkretnych certyfikatów międzynarodowych federacji  sportowych FIVB, IHF, EHF, FIBA na wymagania 3 dowolnych certyfikatów  międzynarodowych federacji  sportowych  dla  potwierdzenia zastosowania produktu odpowiedniej jakości.

 

Odpowiedź na pytanie nr 7:

Zamawiający wyraża zgodę

 

Pytanie nr 8:

Czy Zamawiający potwierdza, iż należy wyceniać oprawy oświetleniowe metalohalogenkowe tak jak w przypadku oprawy PD2 259 oraz PG2 – 250 H?

Czy Zamawiający dopuszcza zastosowanie odpowiedników opraw oświetleniowych o źródle światła LED?

 

Odpowiedź na pytanie nr 8:

Zamawiający dopuszcza zastosowanie opraw oświetleniowych o źródle światła LED pod warunkiem spełnienia odpowiedniej ilości lx dla danego pomieszczenia, wg. normy PN-EN 12464

 

Pytanie nr 9:

 

Projektowana instalacja fotowoltaiczna zbudowana jest na bazie modułów polikrystalicznych o mocy 250 Wp. Na chwilę obecną, ze względu na duży postęp technologiczny w branży fotowoltaicznej moduły tej mocy są trudno dostępne (zazwyczaj są to stany magazynowe, które pozostał z poprzednich serii produktu), lub ich zakup jest nie możliwy.

W obecnym czasie produkowane są moduły polikrystaliczne, których moc oscyluje na poziomie około 285 Wp.

Czy zamawiający dopuszcza zastosowanie modułów fotowoltaicznych polikrystalicznych o większej mocy z jednoczesną redukcją ilości modułów?

 

Odpowiedź na pytanie nr 9:

Zamawiający wyraża zgodę na zastosowanie modułów fotowoltaicznych polikrystalicznych o większej mocy z jednoczesną redukcją ilości modułów.

 

Pytanie nr 10:

 

Dokumentacja projektowa nie określa sposobu montażu instalacji fotowoltaicznej do powierzchni dachu (pokrycie z membrany przeciwwilgociowej) oraz kąta ustawienia modułów. Dokumentacja mówi jedynie o montażu konstrukcji przed montażem pokrycia dachowego, lecz nie przedstawiono szczegółów konstrukcyjnych.

Prosimy o przedstawienie jaki system montażowy należy wycenić, prosimy o określenie sposobu montażu do dachu pokrytego membraną, oraz kąta montażu modułów.

Powyższe informacje są niezbędne do prawidłowej wyceny i prawidłowego montażu instalacji.

 

Odpowiedź na pytanie nr 10:

Instalację fotowoltaiczną należy zamontować do dachu za pomocą systemu bez perforacyjnego balastowego. Kąt nachylenia paneli do połaci dachu powinien wynosić 5º.

 

Pytanie nr 11:

 

Czy zamawiający dopuszcza zastosowanie dwóch inwerterów fotowoltaicznych o mocy wyjściowej 20 kW każdy?

Odpowiedź na pytanie nr 11:

Zamawiający dopuszcza zastosowanie dwóch inwerterów fotowoltaicznych o mocy wyjściowej 20 kW każdy.

 

Pytanie nr 12:

 

Według dokumentacji projektowej energia elektryczna wyprodukowana za pośrednictwem instalacji fotowoltaicznej nie być wprowadzana do sieci elektroenergetycznej. Na chwilę obecną w przypadku mikroinstalacji fotowoltaicznych o mocy do 50 kWp możliwe jest rozliczanie się z dostawcą energii elektrycznej poprzez zawarcie umowy kompleksowej na zasadzie tak zwanych opustów, co byłoby zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem. Nadmiar wyprodukowanej energii elektrycznej mógłby zostać wprowadzony do sieci, a w pochmurne dni odebrany z powrotem co zwiększy efekt ekologiczny oraz ekonomiczny.

Prosimy o potwierdzenie, które rozwiązanie należy przyjąć.

 

Odpowiedź na pytanie nr 12:

Zamawiający potwierdza, iż należy zastosować rozwiązanie umożliwiające bilansowanie energii elektrycznej.

 

Pytanie nr 13:

 

Czy zamawiający potwierdza, iż dokumentacji projektowa obejmuje wszystkie elementy instalacji odgromowej?

Na przedstawionej dokumentacji projektowej instalacji fotowoltaiczna nie jest objęta ochroną odgromową.

Czy zamawiający potwierdza, że nie należy obejmować ochrona odgromową instalacji fotowoltaicznej?

 

Odpowiedź na pytanie nr 13:

Instalację fotowoltaiczną należy objąć ochroną odgromową.

 

Pytanie nr 14:

 

Dokumentacja projektowa nie przedstawia ochrony przeciwprzepięciowej dla instalacji fotowoltaicznej po stronie prądu stałego oraz zmiennego.

Proponujemy zastosowanie ochrony przeciwprzepięciowej po stronie prądu stałego klasy I+II (klasa II ze względu na występującą instalację odgromową), oraz po stronie prądu zmiennego klasy I+II.

Prosimy o potwierdzenie, jakie rozwiązanie należy przyjąć celem prawidłowej wyceny?

 

Odpowiedź na pytanie nr 14:

Od strony DC należy zastosować ochronniki klasy II, a dla strony AC ochronniki klasy II, przy jednoczesnych zastosowaniu ochronników klasy I+II w rozdzielni głównej.

 

 

 

Pytanie nr 15:

 

Zwracamy się z prośbą o potwierdzenie czy przewody instalacji odgromowej należy wykonać jako naprężane.

Dla zwiększenia estetyki budynku sugerujemy wykonanie przewodów odprowadzających jako podtynkowe zainstalowane w rurach grubościennych odgromowych.

Dla zwodów poziomych proponuje się wykonanie ich na typowych wspornikach betonowych.

Prosimy o potwierdzenie, jakie rozwiązanie należy przyjąć.

 

Odpowiedź na pytanie nr 15:

Przewody odprowadzające należy wykonać w warstwie elewacji w rurkach grubościennych. Ze względu na pokrycie dachu membraną zwody wykonać na wspornikach klejonych (wsporniki co 0,8m).

 

Pytanie nr 16:

W zawiązki z powyższymi pytaniami oraz zaistniałą sytuacją związana z COVID-19 oraz wydłużonym czasem spływania ofert materiałowych, zwracamy się z prośbą o wydłużenie terminu składania ofert o 14 dni.

 

Odpowiedź na pytanie nr 16:

Zamawiający w dniu 22.05.2020 r. na stronie internetowej opublikował informację
o przedłużeniu terminu składania ofert do dnia 04.06.2020 r. do godziny. 12:00.

 

 

Powyższe wyjaśnienia stanowią integralną część SIWZ i są wiążące dla wszystkich Wykonawców uczestniczących w przedmiotowym postępowaniu.

 

Wykonawcy są zobowiązani uwzględnić powyższe zmiany podczas sporządzania
i składania ofert w tym także wypełniania załączników i druków, składania wymaganych dokumentów oraz wadium.

 

 

 

                                                                                                             Wójt

                                                                                                               /-/
                                                                                                          Ewa Korczak

Wytworzył:
Udostępnił:
Jacewicz Ewa
(2020-05-27 14:48:17)
Ostatnio zmodyfikował:
Jacewicz Ewa
(2020-05-27 14:53:14)

       DRUKUJ TĘ STRONĘ Obrazek drukarki