Odpowiedzi na pytania oraz modyfikacja treści SIWZ Nr 1

RIG.271.215.2.2018.EJ                                                Świeszyno, dnia 10 grudnia 2018 r.

 

 

Wykonawcy biorący udział w postępowaniu

 

ODPOWIEDZI NA PYTANIA ORAZ MODYFIKACJA TREŚCI SIWZ Nr 1.

 

 

Dotyczy: postępowania prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego na zadanie pn.:

„Remont kościoła parafialnego pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny
w Świeszynie”.

 

 

Na podstawie art. 38 ust.1 i 2 oraz ust. 4 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1986 z późn. zm.), Zamawiający udziela odpowiedzi na zadane pytania jak niżej oraz dokonuje zmiany treści Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia (SIWZ):

 

Pytania z dnia 03.12.2018 r.

 

  1. Zwracam się z prośbą o zmianę warunków SIWZ w zakresie płatności: przyjęli Państwo płatność za całą pracę po jej wykonaniu na podstawie faktury końcowej. Tworzy to konieczność kredytowania całej inwestycji przez wykonawcę prac w zasadzie do końca czerwca/lipca 2019 roku. Bardzo proszę o przyjęcie płatności pośrednich do zadania. Proponuję płatności comiesięczne wg. postępu prac na obiekcie.

 

Odpowiedź na pytanie nr 1:

Zamawiający dopuszcza rozliczenie przedmiotu umowy w częściach obejmujących co najmniej 2-miesięczny okres rozliczeniowy w oparciu o wystawione faktury częściowe, których łączna wartość nie może przekroczyć 80% wartości umowy oraz fakturę końcową po wykonaniu prac zgodnie z harmonogramem rzeczowo finansowym stanowiącym załącznik do umowy. Podstawą do wystawienia faktur częściowych będzie raport o stanie zaawansowania robót wraz z protokołem częściowego odbioru robót podpisanym przez strony, natomiast podstawą do wystawienia faktury końcowej będzie potwierdzony przez Zamawiającego protokół odbioru końcowego.

Zmiany zostały ujęte w projekcie umowy stanowiącym  załącznik do niniejszego wyjaśnienia.

 

Pytania z dnia 04.12.2018 r.

Zwracam się o zmiany  w SIWZ:

 

  1. Przewidzenie maksymalnej ilości punktów za gwarancję 5 letnią. Gwarancja 7 letnia znacznie podraża koszt inwestycji ponieważ producenci materiałów i wyrobów konserwatorskich udzielają gwarancji maksymalnie 5 letniej. Wymaga to dodatkowego zabezpieczenia finansowego. Dodatkowym minusem jest fakt iż żadna agencja ubezpieczeniowa nie wstawi od ręki polisy na taką gwarancję a procedura wystawienia trwa ponad 30 dni.

 

Odpowiedź na pytanie nr 1:

Zamawiający nie wyraża zgody.

Wg wiedzy posiadanej przez Zamawiającego procedura wystawienia gwarancji ubezpieczeniowej na okres powyżej 5 lat trwa kilka dni. Zamawiający otrzymywał już zabezpieczenie należytego wykonania umowy w gwarancji ubezpieczeniowej na okres gwarancji 6,7 lat.

 

  1. Wykreślenia w z umowy zapisów dotyczących obowiązkowego przedłożenia Opłaconych faktur podwykonawców a także wyodrębniania na fakturze sprzedażowej kwot dla podwykonawców i zastąpienie w/w jedynie oświadczeniem. Żądanie potwierdza nie jest obowiązkiem narzuconym przez przepisy prawa i szacowana przez nas kwota kontraktu nie uzasadnia aż takich obostrzeń.

 

Odpowiedź na pytanie nr 2:

Zamawiający wyraża zgodę na wykreślenie z projektu umowy zapisów dotyczących obowiązkowego przedłożenia opłaconych faktur oraz wyodrębnienia wartości prac dotyczących podwykonawcy i zastąpienie w/w dokumentów oświadczeniem podwykonawcy o rozliczeniu z nimi prac przez Wykonawcę.

 

  1. Proszę o wykreślenie z paragrafu 6 umowy ustępów: 13, 14, 15, 16, 17,18, 19, 20, 21, 24 - oraz wszystkich innych ustępów i paragrafów i zastąpienie ich iż Wykonawca dostarcza oświadczenie iż nie zalega z płatnościami w stosunku do podwykonawcy prac.

 

Odpowiedź na pytanie nr 3:

Zamawiający wyraża zgodę na wykreślenie z paragrafu 6 projektu umowy ustępów: 13, 16, 17, 18, 20, 21.

Zamawiający nie wyraża zgody na wykreślenie z paragrafu 6 projektu umowy ustępów: 14, 15, 19, 24 przy czym ustęp 19 otrzymuje brzmienie: „Warunkiem zapłaty Wykonawcy należnego wynagrodzenia jest przedłożenie Zamawiającemu oświadczeń podpisanych przez podwykonawców i dalszych podwykonawców potwierdzających otrzymanie zapłaty zgodnie z zawartymi z nimi umowami”.

 

  1. Proszę o wykreślenie z paragrafu 7 umowy ustępu 1 punktów e, f, - zapisy są zbyt ogólne i niejasne dla nas,

 

Odpowiedź na pytanie nr 4:

Zamawiający wyraża zgodę na wykreślenie z paragrafu 7 projektu umowy ustępu 1 punktów e i f.

 

  1. Proszę o wykreślenie z umowy z paragrafu 7 ustępu 2 punktu a- wykonawca nie wie jakie są koszty kwalifikowalne a jakie niekwalifikowalne w niniejszym zadaniu.

 

Odpowiedź na pytanie nr 5:

Zamawiający informuje, że koszty kwalifikowalne są to koszty, które kwalifikują się do refundacji w ramach udzielonego Zamawiającemu dofinansowania. Natomiast pozostałe koszty nie objęte dofinansowaniem są wydatkami niekwalifikowanymi.

Paragraf 7 ustęp 2 punkt a projektu umowy otrzymuje brzmienie: „sporządzenia i złożenia u Zamawiającego harmonogramu rzeczowo-finansowego z podziałem z podziałem na koszty kwalifikowalne i niekwalifikowalne, zwanego dalej „harmonogramem” w terminie do 10 dni od dnia podpisania umowy w formie pisemnej i elektronicznej (edytowanej), w formie uzgodnionym
z Zamawiającymi zgodnie z przedstawioną ofertą przetargową z naniesieniem czasookresu realizacji poszczególnych elementów robót oraz z uwzględnieniem płatności zgodnie z zapisami umownymi, przy czym Zamawiający w terminie 3 dni od dnia podpisania umowy przedłoży wykonawcy podział kosztów na kwalifikowalne i niekwalifikowalne”.

 

  1. Proszę o wykreślenie z umowy z paragrafu 7 ustępu 2 punktu w - nie ma w przetargu podanych dodatkowych druków do podpisu,

 

Odpowiedź na pytanie nr 6:

Zamawiający wyraża zgodę na wykreślenie z paragrafu 7 projektu umowy ustępu 2 punktu w.

 

  1. Proszę o wprowadzenie do umowy bardziej szczegółowych zapisów dotyczących możliwości wstrzymania prac w przypadku spadków temperatur poniżej 5 stopni Celsjusza. Ryzyko wystąpienia trąby powietrznej czy innych nadzwyczajnych warunków pogodowych jest znikome, a temperatura bardzo często spada poniżej 5 stopni Celsjusza co już uniemożliwia stosowanie technologii konserwatorskich,

 

Odpowiedź na pytanie nr 7:

Zamawiający wyraża zgodę na wprowadzenie proponowanych zapisów w związku z czym
w projekcie umowy w paragrafie 14 ust. 2 pkt. 2b wprowadza się ppkt. bc) o brzmieniu:

utrzymującej się temperatury poniżej 50C uniemożliwiającej stosowanie technologii konserwatorskich skutkującej wstrzymaniem przez Zamawiającego prac na zewnątrz budynku

.

 

  1. Proszę o zmniejszanie kar umownych do 0,1 % w paragrafie 11 ustępie 1 literze f i g oraz zmniejszenie kary do 1000 zł. w literze h,

 

Odpowiedź na pytanie nr 8:

Zamawiający wyraża zgodę na zmniejszenie kary do 0,1 %  wartości przedmiotu umowy brutto w paragrafie 11 ustępie 1 literze f i g oraz zmniejszenie kary do wysokości 1 000,00 PLN literze h

 

  1. Proszę o wykreślenie z paragrafu 12 ustępu 1 litery b, c - zapisy zbyt rygorystyczne i wieloznaczne.

Odpowiedź na pytanie nr 9:

Zamawiający wyraża zgodę na wykreślenie z paragrafu 12 projektu umowy ustępu1 litera b.

Zamawiający nie wyraża zgody na wykreślenie z paragrafu 12 projektu umowy ustępu1 litera c

 

Zamawiający działając na podstawie art. 38 ust. 4 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 dokonuje zmiany treści Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia (SIWZ):

 

  1. w zakresie projektu umowy, który po zmianach stanowi załącznik do niniejszego wyjaśnienia.

 

Zmiana treści SIWZ została dokonana przez upływem terminu składania ofert.

 

Powyższe wyjaśnienia stanowią integralna część SIWZ i są wiążące dla wszystkich Wykonawców uczestniczących w przedmiotowym postępowaniu.

 

Wykonawcy są zobowiązani uwzględnić powyższe zmiany podczas sporządzania i składania ofert w tym także wypełniania załączników i druków, składania wymaganych dokumentów oraz wymaganego wadium.

 

                                                                                                        

                                                                                                         Wójt

                                                                                                          /-/

                                                                                                          Ewa Korczak

 

 

 

Załączniki:

  1. Projekt umowy po zmianach.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

UMOWA Nr RIG - …../2018 – PROJEKT

zawierający zmiany z dnia 10.12.2018 r.

 

 

W dniu …………………………..  w Świeszynie pomiędzy

Gminą Świeszyno, Świeszyno 71, 76-024 Świeszyno ,

NIP:499-05-21-087, Regon:330920707

 reprezentowaną przez:

Ewę Korczak-   Wójta Gminy Świeszyno,

przy kontrasygnacie Skarbnika Gminy –Remigiusza Szymańskiego

zwaną dalej w treści umowy Zamawiającym

a

………………………………………………………………………………………………….

zwanym dalej w tekście umowy Wykonawcą,

 

została zawarta na podstawie art. 39 ustawy z dnia 29 stycznia 2004r. Prawo zamówień publicznych umowa o następującej treści:

 

§ 1

  1. Definicje:

Poniżej podaje się podstawowe definicje używane w dokumentach wchodzących
w skład wszystkich części umowy. Oprócz tego, w rozdziałach dotyczących specyfikacji technicznych i wycenionego przedmiotu robót podano definicje dotyczące bezpośredniego wykonywania rozliczeń robót.

  1. Cena jest to podane w umowie całkowite wynagrodzenie Wykonawcy za wykonanie przedmiotu umowy wraz z usunięciem wad ujawnionych przy odbiorze końcowym oraz w okresie gwarancji;
  2. Data rozpoczęcia robót jest to termin wejścia Wykonawcy na teren budowy, po przekazaniu placu budowy;
  3. Dokumentacja projektowa obejmuje rysunki, obliczenia i inne dokumenty stanowiące integralną część umowy oraz wykonane w czasie trwania umowy inne rysunki uzupełniające te dokumenty, które po zatwierdzeniu stają się integralną częścią umowy.
  4. Inspektor nadzoru jest to osoba pełniąca obowiązki z ramienia Zamawiającego, zgodnie z ustawą Prawo Budowlane.
  5. Nadzór autorski są to czynności sprawowane przez autora projektu, polegające na sprawdzaniu zgodności realizacji robót z dokumentacją projektową i uzgadnianiu możliwości wprowadzania, w razie potrzeby, rozwiązań zamiennych zgodnie z ustawą Prawo Budowlane.
  6. Oferta wybranego Wykonawcy jest to dokument przedłożony Zamawiającemu przez Wykonawcę w czasie postępowania w sprawie zamówienia publicznego, stanowiące integralną część umowy;
  7. Okres gwarancji jest to podany w umowie okres, w którym mogą być zgłaszane wady do usunięcia przez Wykonawcę. Okres gwarancji ustala się na okres……miesięcy.
  8. Podwykonawca jest to osoba fizyczna lub prawna, która zawarła umowę
    w formie pisemnej z Wykonawcą na wykonanie części robót objętych umową;
  9. Roboty budowlane należy przez to rozumieć wykonanie robót budowlanych w zakresie podanym w umowie.
  10. Roboty tymczasowe – należy przez to rozumieć zaprojektowane i wykonane przez Wykonawcę roboty, które są potrzebne do wykonania robót budowlanych, które zostaną zdemontowane po zakończeniu robót budowlanych;
  11. Protokół odbioru końcowego jest to dokument stwierdzający wykonanie przez Wykonawcę wszystkich robót zgodnie z umową, potwierdzony przez Komisję Odbiorową, powołaną przez Zamawiającego.
  12. Teren budowy jest to teren niezbędny do realizacji robót, określony w dokumentacji projektowej.
  13. Umowa jest to umowa zawarta pomiędzy Zamawiającym i Wykonawcą o wykonanie robót budowlanych w zamówieniu publicznym;
  14. Wada w robotach polega na wykonaniu danych robót lub części niezgodnie z umową, z dokumentacją projektową, specyfikacją techniczną, z zasadami wiedzy technicznej
    i sztuki budowlanej.
  15. Wykonawca jest to określona w umowie strona, która podjęła się wykonania robót zgodnie ze złożoną ofertą.
  16. Zabezpieczenie należytego wykonania umowy jest to kwota pieniężna lub dokumenty określone w art. 148 Ustawy Prawo zamówień publicznych.
  17. Zamawiający jest to strona umowy w sprawie zamówienia publicznego, która dokonała wyboru oferty Wykonawcy oraz jest uczestnikiem procesu budowlanego w rozumieniu Prawa Budowlanego.
  18. Protokół konieczności jest to wewnętrzny dokument Zamawiającego sporządzony przez przedstawicieli Zamawiającego i Wykonawcę określający konieczność wykonania robót dodatkowych lub rozszerzających zakres w stosunku do projektu.

 

  1. Skróty i uproszczenia

BIOZ             Bezpieczeństwo i ochrona zdrowia.

CPV              Wspólny słownik zamówień publicznych.

KC                Kodeks Cywilny.

KPC              Kodeks Postępowania Cywilnego.

KRS              Krajowy Rejestr Sądowy.

SST              Szczegółowa specyfikacja techniczna.

PB                Prawo Budowlane.

PN                Polska norma.

PZP              Prawo zamówień publicznych

DP                Dokumentacja projektowa

STWiORB   Specyfikacja Techniczna Wykonania i Odbioru Robót Budowlanych

 

  1. Interpretacje

1)  Wszelkie postanowienia umowy będą interpretowane na podstawie przepisów prawa polskiego.

2)  Poszczególne części umowy będą stosowane i interpretowane w następującej kolejności:

                                  a.     SIWZ

                                  b.     Umowa.

c.     Dokumentacja projektowa.

d.     Wybrana przez Zamawiającego oferta Wykonawcy.

e.     Kosztorys nakładczy

3)  W sprawach nieuregulowanych umową mają zastosowanie odpowiednie przepisy prawa polskiego, a w szczególności PZP i PB oraz odpowiednie przepisy Kodeksu cywilnego i Kodeksu postępowania cywilnego.

 

4) Język.

Językiem umowy będzie język polski.

 

§ 2

PRZEDMIOT UMOWY

 

  1. Zamawiający zleca, a Wykonawca zobowiązuje się do wykonania zadania inwestycyjnego pn: Remont kościoła parafialnego pw Narodzenia Najświętszej Maryi Panny
    w Świeszynie
    zwanego w dalszej części niniejszej umowy: „Przedmiotem umowy”.
  2. Przedmiot umowy jest dofinansowany w ramach ……………………………………………....
  3. Przedmiot umowy należy wykonać zgodnie z zakresem rzeczowym robót określonym
    w SIWZ wraz z jej zmianami wynikającymi z modyfikacji jej treści lub odpowiedzi udzielanych na pytania zadane w toku postępowania, dokumentacją projektową, obowiązującymi przepisami prawa, a w szczególności przepisami BHP i przeciwpożarowymi oraz ofertą z dnia ………………………. stanowiącymi łącznie treść załączników do niniejszej umowy.
  4. Podczas wykonywania Przedmiotu umowy Wykonawca uwzględni wskazania Nadzoru Inwestorskiego i Nadzoru Autorskiego.
  5. W razie różnicy w treści dokumentów, o których mowa w ust. 3, przyjmuje się, że Wykonawca uwzględnił w cenie oferty wszystkie posiadane informacje o przedmiocie zamówienia, a w razie sprzeczności pomiędzy dokumentami, co do zakresu zamówienia przyjmuje się, że Wykonawca uwzględnił w cenie oferty najszerszy możliwy zakres wynikający z jakiegokolwiek udostępnionego dokumentu, w tym odpowiedzi na pytania i zmian treści wskazanych wyżej dokumentów.
  6. W cenie oferty Wykonawca uwzględnił koszt ochrony przekazanego placu budowy, zaplecza sanitarnego i WC, wywozu śmieci i nieczystości komunalnych oraz koszty związane z energią elektryczną, wodą i odprowadzeniem ścieków, proporcjonalnie do ich zużycia (według wskazań podlicznika zamontowanego na jego koszt, w razie potrzeb i możliwości). Śmieci odpady po robotach własnych, Wykonawca usuwa na własny koszt, każdego dnia po zakończeniu prac. Zamawiający zastrzega sobie prawo potrącenia należności wykonawcy z tytułu wystawionych faktur VAT o kwoty wynikające z kosztów zużycia mediów, o których mowa w niniejszym ustępie.
  7. Wykonawca na własny koszt wykona i zamontuje 1 szt. tablicy informacyjnej zgodne ze wzorem przekazanym przez Zamawiającego. Miejsce ustawienia tablicy należy uzgodnić z Zamawiającym.

 

§ 3

CZAS TRWANIA UMOWY

 

  1. Termin rozpoczęcia realizacji przedmiotu umowy ustala się na dzień podpisania umowy.
  2. Zamawiający przekaże plac budowy w terminie do 14 dni od dnia podpisania umowy.
  3. Termin zakończenia wykonania przedmiotu umowy:

Roboty budowlane do dnia 28.06.2019 r.

Do dnia 31.07.2019 r. dostarczenie dokumentacji powykonawczej wraz z częściowym pozwoleniem na użytkowanie.

Za dzień zakończenia wykonania przedmiotu umowy uznaje się dzień zakończenia czynności odbiorowych ustalony w toku odbioru z zastrzeżeniem § 13 ust. 13.

  1. Szczegółowy termin realizacji określa harmonogram rzeczowo – finansowy sporządzony przez Wykonawcę zgodnie z § 7 ust. 2 pkt. a
  2. Zamawiający najpóźniej w dniu przekazania placu budowy przekaże Wykonawcy 1 egz. Dokumentacji projektowej.
  3. Wykonawca sporządzi i przekaże Zamawiającemu najpóźniej 7 dni przed rozpoczęciem robót: plan bezpieczeństwa i ochrony zdrowia („plan bioz”), uwzględniający specyfikę obiektu budowlanego i warunki prowadzenia robót budowlanych, opracowany zgodnie
    z wymogami rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 23 czerwca 2003 r. w sprawie informacji dotyczącej bezpieczeństwa i ochrony zdrowia oraz planu bezpieczeństwa
    i ochrony zdrowia (Dz. U. 2003 r., Nr 120, poz. 1126) oraz oświadczenie kierownika budowy o przejęciu obowiązków wraz z kopią uprawnień budowlanych i przynależności do Izby kierownika budowy.

 

§ 4

REPREZENTACJA NA BUDOWIE

 

  1. Zamawiający powołuje Inspektora Nadzoru Inwestorskiego w osobie:

………………………………………………………………………………….…………

działającego w granicach umocowania określonego przepisami ustawy
z dn. 7 lipca 1994 r. Prawo Budowlane  ( Dz. U. z 2018 r., poz. 1202 z późn. zm.).

  1. Wykonawca ustanawia Kierownika Budowy w osobie ……………………, który posiada wymagane uprawnienia budowlane, wiedzę, doświadczenie jest upoważniony do podejmowania wszelkich decyzji, w tym skutkujących finansowo, dotyczących realizacji przedmiotu umowy, pełniącego bezpośredni nadzór nad podległymi pracownikami, współpracownikami lub kontrahentami (podwykonawcami);
  2. Z ramienia Zamawiającego do współdziałania w zakresie spraw realizacyjnych, wyznacza ………………………………………………………………………………….
  3. Wykonawca jest zobowiązany bezzwłocznie zawiadomić Zamawiającego o zmianie osoby pełniącej funkcję kierownika budowy.
  4. Zmiana osoby wskazanej na stanowisko Kierownika budowy, osoby do kierowania pracami konserwatorskimi jest możliwa jedyne za zgodą Zamawiającego, w razie uzasadnionej potrzeby i jedynie na osobę, która spełnia warunki udziału w postępowaniu.
  5. Uzgodnienia dokonywane przez Inspektora nadzoru wymagają formy pisemnej (wpisu do dziennika budowy).
  6. Inspektor nadzoru sprawdzać będzie jakość dostarczonych i wbudowanych materiałów przez Wykonawcę. W przypadku stwierdzenia niewłaściwej jakości materiałów (np. brak atestów, przekroczenie tolerancji wymiarowej, widoczne wady, itp.) Inspektor nadzoru inwestorskiego może zabronić wbudowania takich materiałów, a wykonane elementy robót nakazać rozebrać i wykonać ponownie w sposób odpowiadający normom jakościowym na koszt Wykonawcy.
  7. Wykonawca na wezwanie inspektora nadzoru ma obowiązek okazania badań, atestów planowanych do użycia lub użytych materiałów w ciągu 48 godzin od wezwania.
  8. W przypadku stwierdzenia niewłaściwej jakości robót inspektor nadzoru może nakazać rozebranie wykonanych elementów, wykonanie ponownie w sposób odpowiadający normom jakościowym i technologicznym. Wszelkie konsekwencje prawne i finansowe związane z wadliwie wykonanymi robotami obciążają Wykonawcę.
  9. Inspektor nadzoru jest zobowiązany do sprawdzania robót i powiadomienia Wykonawcy
    o ich ewentualnych wadach w ciągu 24 godzin po ich wykryciu nie czekając na odbiory robót.
  10. Sprawdzanie robót przez inspektora nadzoru inwestorskiego nie zwalnia Wykonawcy
    z odpowiedzialności za wady i nie ma wpływu na odpowiedzialność Wykonawcy z tytułu ujawnionych wad w późniejszym terminie.
  11. Inspektor nadzoru potwierdza usunięcie wad w dzienniku budowy, w uzasadnionych wypadkach - odrębnym pismem.
  12. Inspektor nadzoru ma prawo przekazać Wykonawcy dodatkowe rysunki i instrukcje, jakie są niezbędne do wykonania robót zgodnie z umową i projektem budowlanym, które nie rozszerzają zakresu rzeczywistego robót lub usunięcia wad w tych robotach. Wykonawca ma obowiązek dostosować się do tych dodatkowych rysunków i instrukcji.
  13. Inspektor nadzoru potwierdza faktyczne wykonanie robót wpisem do dziennika budowy. Po potwierdzeniu przez Inspektora nadzoru faktycznego wykonania robót w danym zakresie, Wykonawca zawiadamia Zamawiającego o gotowości odbiorowej.

 

§ 5

WYNAGRODZENIE

 

  1. Strony ustalają wynagrodzenie ryczałtowe za wykonanie przedmiotu umowy:

w wysokości netto ………………… +VAT, co daje łącznie wynagrodzenie brutto………………………zł (słownie……………………………………………..)

określone na podstawie oferty Wykonawcy, stanowiącej załącznik do umowy.

  1. Strony stwierdzają, że wynagrodzenie, o którym mowa w ust. 1 zostało poprawnie określone z pełną odpowiedzialnością Wykonawcy za interpretację danych i jest ono wystarczające przez cały czas trwania umowy wraz z okresem gwarancyjnym bez możliwości jego zmiany w trakcie trwania umowy (wykonawca nie może żądać podwyższenia wynagrodzenia ryczałtowego zgodnie z art. 632 K. c.)  oraz pokrywa wszystkie zobowiązania Wykonawcy w/g umowy i wszystko, co konieczne dla właściwej realizacji i oddania Zamawiającemu przedmiotu zamówienia oraz niezwłocznego usunięcia wszystkich wad i dokonania potrzebnych napraw w okresie gwarancyjnym.
  2. Rozliczanie robót będzie się odbywało w częściach obejmujących co najmniej 2-miesięczny okres rozliczeniowy w oparciu o wystawione faktury częściowe za elementy robót ujęte
    w harmonogramie rzeczowo-finansowym, o którym mowa w § 7 ust. 2 pkt. a Umowy, stosunkowo do zakresu ich wykonania potwierdzonego w zatwierdzonym przez Inspektora Nadzoru i Zamawiającego raporcie o stanie zaawansowania robót wraz z protokołem częściowego odbioru robót, oraz na podstawie faktury końcowej wraz z protokołem odbioru końcowego.
  3. Płatność za fakturę częściową zostanie dokonana w terminie do 30 dni od daty otrzymania przez Zamawiającego prawidłowo wystawionej faktury VAT wraz z załącznikami, tj. zatwierdzonym przez Inspektora Nadzoru i Zamawiającego raportem o stanie zaawansowania robót wraz z protokołem częściowego odbioru robót oraz oświadczeniami, o których mowa w ust. 5.
  4. Podstawą wystawienia końcowej faktury VAT będzie podpisany przez strony protokół odbioru prac, potwierdzający wykonanie i odebranie prac, a także oświadczenia zgłoszonych podwykonawców o rozliczeniu z nimi prac przez Wykonawcę pod rygorem wstrzymania wypłaty należnego wynagrodzenia za odebrane roboty budowlane, dostawy lub usługi w części równej sumie kwot wynikających z nieprzedstawionych dowodów zapłaty.
  5. .Strony ustalają, iż faktura nie spełniająca warunków określonych w Umowie bądź opisana niezgodnie z postanowieniami Umowy będzie uznawana za fakturę nie  stanowiącą podstawy zapłaty i odsyłana bez księgowania. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w doręczonej fakturze VAT, termin zapłaty wynagrodzenia ulega przedłużeniu o okres, w którym wykonawca usunie stwierdzone nieprawidłowości.
  6. Podstawę do wystawienia faktury końcowej i końcowego rozliczenia stanowi protokół odbioru końcowego przedmiotu umowy.
  7. Prawidłowo wystawiona przez Wykonawcę faktura będzie płatna w terminie do 30 dni od daty otrzymania jej przez Zamawiającego.
  8. Za datę zapłaty uważa się dzień obciążenia rachunku bankowego Zamawiającego.
  9. Zapłata wynagrodzenia wykonawcy będzie dokonywana w złotych polskich.
  10. Ustalone w ust. 1  wynagrodzenie ryczałtowe brutto Wykonawcy może ulec zmianie, w drodze aneksu do umowy, w przypadku zaniechania wykonania określonych robót bądź konieczności wykonania robót zamiennych określonych i potwierdzonych wpisem do dziennika budowy i protokołem konieczności sporządzonym przy udziale Inspektora nadzoru inwestorskiego i zatwierdzonym przez Zamawiającego. Wykonanie robót zamiennych nie może powodować wzrostu wynagrodzenia określonego w ust. 1 o więcej niż 5 %.
  11. Przez roboty zamienne należy rozumieć roboty objęte zakresem rzeczowym, określonym w umowie (wykonywane w sposób odmienny aniżeli wynika to z umowy).
  12. Wierzytelność Wykonawcy wynikająca z niniejszej umowy nie może być przedmiotem cesji, przelewu, zastawu, faktoringu lub zbycia na rzecz osoby trzeciej bez zgody Zamawiającego.
  13. W uzasadnionych przypadkach Zamawiający dopuszcza możliwość ustanowienia przez Wykonawcę cesji części wierzytelności tytułem wynagrodzenia należnej mu od Zamawiającego na rzecz podwykonawcy, z którym Wykonawca zawarł zaakceptowaną lub zgłoszoną umowę, do wysokości kwoty wynagrodzenia przysługującego podwykonawcy. Ustanowienie cesji może nastąpić wyłącznie za pisemną zgodą Zamawiającego pod rygorem nieważności.
  14. Wykonanie ewentualnych robót rozszerzających zakres w stosunku do projektu budowlano - wykonawczego może nastąpić wyłącznie w przypadku zaistnienia nadzwyczajnych okoliczności, których nie można było przewidzieć w dniu podpisania niniejszej umowy i zostały spełnione przesłanki określone w art. 67 ustawy PZP. Wymaga ono uprzedniego spisania protokołu konieczności przez Wykonawcę i Inspektora nadzoru inwestorskiego, zatwierdzenia go przez Zamawiającego oraz spisaniu umowy. W przypadku wykonania przez Wykonawcę takich robót bez uprzedniego zatwierdzenia ich przez Zamawiającego, Zamawiający nie ma obowiązku zapłaty wynagrodzenia za wykonane roboty dodatkowe. Roboty nie ujęte w przedmiarze robót, w szczególności związane z usuwaniem ujawnionych korzeni roślin, przekładaniem lub zagłębianiem istniejących sieci uzbrojenia terenu a występujące w projekcie budowlano-wykonawczym nie są robotami wykraczającymi poza zakres podstawowy umowy.
  15. Roboty zamienne i zaniechane w stosunku do projektu budowlano-wykonawczego wymagają uprzedniego spisania protokołu konieczności przez Wykonawcę i Inspektora Nadzoru Inwestorskiego oraz zatwierdzenia przez Zamawiającego.
  16.  Roboty zamienne i zaniechane zaakceptowane przez zamawiającego zostaną rozliczone kosztorysem zamiennym z korektą wynagrodzenia, o którym mowa w § 5 ust. 1 za wykonanie przedmiotu.
  17. Wynagrodzenie zapłacone za roboty odebrane częściowe nie może przekroczyć 80 % wynagrodzenia określonego w ust. 1.
  18. Zapłata wynagrodzenia wymaga przedstawienia dowodów zapłaty wymagalnego wynagrodzenia podwykonawcom i dalszym podwykonawcom, biorącym udział w realizacji części zamówienia w postaci oświadczenia podwykonawcy/dalszego podwykonawcy
    o rozliczeniu z nimi prac przez Wykonawcę.
  19. W przypadku nieprzedstawienia przez wykonawcę wszystkich dowodów zapłaty, o których mowa w ust. 19, wstrzymuje się wypłatę należnego wynagrodzenia za odebrane roboty budowlane w części równej sumie kwot wynikających z nieprzedstawionych dowodów zapłaty.
  20. Wykonawca nie może żądać podwyższenia wynagrodzenia, chociażby w czasie zawarcia umowy nie można było przewidzieć rozmiaru lub kosztów robót i innych świadczeń co nie wyklucza zmiany wynagrodzenia w przypadku zmiany umowy na warunkach określonych niniejszą umową.

 

§ 6

PODWYKONAWCY

 

  1. Zamawiający wyraża zgodę, aby część robót, ale także dostaw lub usług, została wykonana przez podwykonawców w zakresie wskazanym w ofercie pod warunkiem, że posiadają oni uprawnienia i kwalifikacje do ich wykonania.
  2. Wykonawca ponosi pełną odpowiedzialność za jakość i terminowość robót budowlanych wykonywanych przez podwykonawców.
  3. Wykonawca może wykonać część przedmiotu umowy za pomocą podwykonawców zachowując swobodę wyboru podwykonawców w granicach kwoty wynagrodzenia określonego tą umową oraz przy spełnieniu warunków określonych w ust. 1 i 2, przy czym wynagrodzenie podwykonawcy nie może być wyższe od wyceny Wykonawcy za tą część zamówienia przewidzianą w jego kalkulacji ceny za wykonanie przedmiotu zamówienia.
  4. Wykonawca zwraca się z wnioskiem do Zamawiającego o wyrażenie zgody na podwykonawcę, który będzie uczestniczył w realizacji przedmiotu umowy. Wraz z wnioskiem Wykonawca przedstawia umowę lub jej projekt. Umowa lub projekt umowy pomiędzy Wykonawcą, a podwykonawcą powinien w szczególności zastrzegać spełnienie przez podwykonawcę wymagań związanych z gwarancją i rękojmią.
  5. Umowa pomiędzy Wykonawcą, a podwykonawcą powinna być zawarta w formie pisemnej pod rygorem nieważności.  Umowa o podwykonawstwo musi dokładnie określać część przedmiotu zamówienia, która jest przedmiotem umowy o podwykonawstwo w sposób umożliwiający identyfikację przedmiotu umowy o podwykonawstwo w przedmiocie niniejszej umowy. Umowa o podwykonawstwo musi przewidywać właściwość Sądu rzeczowo właściwego w Koszalinie do rozpatrywania  sporów pomiędzy Wykonawcą,
    a Podwykonawcą z udziałem Zamawiającego.
  6. Wykonawca jest obowiązany przedłożyć do akceptacji Zamawiającego w formie pisemnej na adres: Urząd Gminy Świeszyno, Świeszyno 71, 76-024 Świeszyno projekt umowy
    o podwykonawstwo, oraz projekt jej zmiany, nie później niż 14 dni przed jej zawarciem. Projekt umowy lub projekt jej zmian może złożyć Zamawiającemu również Podwykonawca lub dalszy Podwykonawca, przy czym podwykonawca lub dalszy Podwykonawca jest obowiązany dołączyć zgodę Wykonawcy na zawarcie umowy o podwykonawstwo o treści zgodnej z projektem umowy lub jej zmiany. Przedłożony Zamawiającemu projekt umowy musi zawierać wszystkie informację dotyczące zakresu rzeczowego robót wykonywanych przez Wykonawcę, którego dotyczy przedmiot umowy oraz wartość przedmiotu tej umowy.
  7. Wykonawca zawierając umowy z podwykonawcami zapewni zamieszczenie w tych umowach klauzul zabezpieczających realizację wykonania umowy, co najmniej w takim zakresie jaki wynika z niniejszej umowy.
  8. Zamawiający nie wyrazi zgody na zawarcie umowy z podwykonawcą, której treść będzie sprzeczna z treścią umowy zawartej pomiędzy Zamawiającym, a Wykonawcą oraz takiej, która nie będzie przewidywała możliwości przekazywania przez Zamawiającego wynagrodzenia podwykonawcy za wykonane prace bezpośrednio z faktur wystawionych przez Wykonawcę, w sytuacji braku zapłaty w terminie bezpośrednio przez Wykonawcę.
  9. Zamawiający nie wyrazi zgody na zawarcie umowy z podwykonawcą, który nie będzie miał wystarczających: potencjału kadrowego, wiedzy, doświadczenia, kwalifikacji i uprawnień pozwalających na wykonanie prac będących Przedmiotem umowy.
  10. Zamawiający, na wniosek Wykonawcy, dopuszcza zmianę podwykonawcy lub rezygnacje z udziału podwykonawcy przy realizacji przedmiotu zamówienia. Zmiana może nastąpić wyłącznie po przedstawieniu przez Wykonawcę oświadczenia podwykonawcy o jego rezygnacji z udziału w realizacji Przedmiotu umowy oraz o braku roszczeń wobec Wykonawcy i Zamawiającego z tytułu realizacji Przedmiotu umowy.
  11. Jeżeli w trakcie realizacji umowy zmiana albo rezygnacja z podwykonawcy dotyczy podmiotu, na którego zasoby wykonawca powoływał się, na zasadach określonych w art. 22a ustawy PZP,w celu wykazania spełniania warunków udziału w postępowaniu, Wykonawca jest obowiązany wykazać Zamawiającemu, iż proponowany inny podwykonawca lub Wykonawca samodzielnie spełnia je w stopniu nie mniejszym niż wymagany w trakcie postępowania o udzielenie zamówienia w SIWZ.
  12. Zamawiający ma prawo odstąpienia od umowy z Wykonawcą z przyczyn leżących po jego stronie i naliczenia z tego tytułu kary umownej w sytuacji, gdy zmiana albo rezygnacja z podwykonawcy dotyczy podmiotu, na którego zasoby Wykonawca powoływał się, na zasadach określonych w art. 22a ustawy PZP,a proponowany inny podwykonawca lub Wykonawca samodzielnie nie spełnia warunków udziału w postępowaniu w stopniu nie mniejszym niż wymagany w trakcie postępowania o udzielenie zamówienia w SIWZ.
  13. Zamawiający może zażądać od Wykonawcy przedstawienia dokumentów potwierdzających kwalifikacje podwykonawcy. Zamawiający wyznacza termin na dostarczenie powyższych dokumentów, termin ten jednak nie może być krótszy niż 3 dni.
  14. Zamawiający w terminie 14 dni od otrzymania wniosku może zgłosić sprzeciw lub zastrzeżenia i żądać zmiany wskazanego podwykonawcy z podaniem uzasadnienia.
  15. Jeżeli Zamawiający w terminie 14 dni od przedstawienia mu przez Wykonawcę umowy z podwykonawcą lub jej projektu wraz z częścią dokumentacji dotyczącą wykonania robót określonych w umowie lub projekcie, nie zgłosi na piśmie sprzeciwu lub zastrzeżeń, uważa się, że wyraził zgodę na zawarcie umowy. Sprzeciw Zamawiającego oznacza zakaz wykonywania robót przez podwykonawcę wobec którego Zmawiający wniósł sprzeciw.
  16. Wykonawca zobowiązany jest do pełnienia funkcji koordynacyjnych w stosunku do podwykonawców, z którymi zawarł umowę.
  17. Po złożeniu faktury Zamawiającemu, Wykonawca wyszczególni wartość prac dotyczącą podwykonawców wraz z oświadczeniem podwykonawców, że powyższa kwota wyczerpuje w całości ich roszczenia z tytułu wykonania danych robót.
  18. Wykonawca jest zobowiązany do zapłaty wynagrodzenia należnego Podwykonawcy
    w terminach płatności określonych w umowie o podwykonawstwo.
  19. Warunkiem zapłaty Wykonawcy należnego wynagrodzenia jest przedłożenie Zamawiającemu oświadczeń podpisanych przez podwykonawców i dalszych podwykonawców potwierdzających otrzymanie zapłaty zgodnie z zawartymi z nimi umowami.
  20.  Za wykonane prace Wykonawca wystawiał będzie fakturę/faktury, do których załączy protokół/protokoły odbioru robót podpisane przez Podwykonawcę i Wykonawcę stwierdzające wykonanie robót objętych fakturą/fakturami. Do protokołu/protokołów Wykonawca załączy kserokopię faktury VAT odnoszącej się do ww. protokołu/protokołów oraz pisemne oświadczenie wykonawcy, co do kwoty, jaka została przelana na rachunek bankowy Podwykonawcy.
  21. W przypadku powierzenia przez Wykonawcę realizacji Robót Podwykonawcy, Wykonawca jest zobowiązany do dokonania we własnym zakresie zapłaty wynagrodzenia należnego Podwykonawcy z zachowaniem terminów płatności określonych w umowie
    z Podwykonawcą.
  22. Jeżeli w terminie określonym w zaakceptowanej przez Zamawiającego umowie
    o podwykonawstwo, lub w przedłożonej Zamawiającemu poświadczonej „za zgodność
    z oryginałem” kopii o podwykonawstwo, której przedmiotem są dostawy lub usługi, Wykonawca nie zapłaci wymagalnego wynagrodzenia przysługującego Podwykonawcy, Podwykonawca może zwrócić się z żądaniem zapłaty należnego mu wynagrodzenia bezpośrednio do Zamawiającego.
  23. Zamawiający wezwie Wykonawcę do zgłoszenia uwag dotyczących zasadności bezpośredniej zapłaty wynagrodzenia Podwykonawcy lub dalszemu Podwykonawcy w terminie nie krótszym niż 7 dni od dnia doręczenia Wykonawcy informacji o żądaniu Podwykonawcy lub dalszego Podwykonawcy.
  24.  W przypadku zgłoszenia przez Wykonawcę uwag, o których mowa w ust. 23, Zamawiający może:
  1. nie dokonać bezpośredniej zapłaty podwykonawcy lub dalszemu podwykonawcy jeżeli wykonawca wykaże niezasadność takiej zapłaty,
  2. dokonać bezpośredniej zapłaty, jeżeli podwykonawca lub dalszy podwykonawca wykaże zasadność takiej zapłaty, przy czym bezpośrednia zapłata może objąć wyłącznie należne wynagrodzenie bez odsetek,
  3. złożyć do depozytu sądowego kwotę potrzebną na pokrycie wynagrodzenia Podwykonawcy lub dalszego Podwykonawcy w przypadku wątpliwości Zamawiającego co do wysokości lub zasadności należnej zapłaty lub podmiotu, któremu płatność się należy.
  1.  Kwotę zapłaconą podwykonawcy lub dalszemu podwykonawcy lub kwotę złożoną do depozytu sądowego, Zamawiający potrąca z wynagrodzenia należnego Wykonawcy.
  2. Wykonanie prac w podwykonawstwie nie zwalnia Wykonawcy ze zobowiązań wobec Zamawiającego za wykonanie tej części robót. Wykonawca jest odpowiedzialny za działania, uchybienia i zaniedbania Podwykonawców jak za własne na zasadzie ryzyka.
  3. W umowach z Podwykonawcami Wykonawca powinien zapewnić, aby suma wynagrodzeń ustalona w nich za zakres robót wykonanych w podwykonawstwie nie przekroczyła wynagrodzenia przypadającego na ten zakres robót w niniejszej umowie.
  4. Do zawarcia przez podwykonawcę umowy z dalszym podwykonawcą jest wymagana zgoda Zamawiającego i Wykonawcy.
  5. Wykonanie prac w podwykonawstwie nie zwalnia Wykonawcy z odpowiedzialności za wykonanie obowiązków wynikających z umowy i obowiązujących przepisów prawa. Wykonawca odpowiada za działania i zaniechania podwykonawców jak za własne na zasadzie ryzyka.
  6. Termin zapłaty wynagrodzenia Podwykonawcy lub dalszemu Podwykonawcy przewidziany w umowie o podwykonawstwo nie może być dłuższy niż 30 dni od dnia doręczenia Wykonawcy, Podwykonawcy lub dalszemu Podwykonawcy faktury lub rachunku, potwierdzających wykonanie zleconej Podwykonawcy lub dalszemu Podwykonawcy dostawy, usługi lub roboty budowlanej, przy czym umowa o podwykonawstwo musi uzależniać prawo do wystawienia faktury lub rachunku od dokonania odbioru przedmiotu umowy podwykonawczej przez Zamawiającego na warunkach niniejszej umowy, a wystawienie faktury lub rachunku przez podwykonawcę nie może nastąpić przed rozpoczęciem terminu, w którym Wykonawca może wystawić fakturę za tę część robót Zamawiającemu.
  7. Postanowienia jak wyżej będą miały zastosowanie w przypadku zmian (aneksów) umów Wykonawcy z Podwykonawcami.
  8.  W wypadku powzięcia przez Zamawiającego informacji o realizowaniu robót przez Podwykonawców, niezgłoszonych Zamawiającemu przez Wykonawcę, Zamawiający może nakazać przerwanie robót do momentu wyjaśnienia lub odstąpić od umowy. Powyższe nie będzie stanowiło podstawy do wnioskowania przez Wykonawcę o wydłużenie terminu realizacji przedmiotu/etapu/części umowy. Przerwanie robót z tego tytułu nie stanowi podstawy do żądania przez Wykonawcę wydłużenia terminu realizacji umowy.
  9. W przypadku wielokrotnego dokonywania bezpośredniej zapłaty podwykonawcy lub dalszemu podwykonawcy, lub konieczność dokonania bezpośrednich zapłat na sumę większą niż 5% wartości umowy Zamawiający może odstąpić od umowy. Odstąpienie takie kwalifikuje się jako zawinione przez Wykonawcę.
  10. W umowach podwykonawczych strony zobowiązane są wprowadzić zakaz dokonywania cesji, zastawu, faktoringu, zbycia i przelewu wierzytelności z tych umów wynikających bez pisemnej zgody Zamawiającego, ze skutkiem bezskuteczności cesji, zastawu, faktoringu, zbycia lub przelewu wobec Zamawiającego.
  11. Termin zapłaty wynagrodzenia podwykonawcy lub dalszemu podwykonawcy wynika z umowy o podwykonawstwo przy czym nie może przypadać na dzień wcześniejszy niż dzień wymagalności wynagrodzenia Wykonawcy.

 

§ 7

OBOWIĄZKI WYKONAWCY

 

  1. Wykonawca oświadcza że:
    1. posiada umowę ubezpieczenia ważną w okresie od podpisania umowy do czasu podpisania przez strony protokołu odbioru końcowego,
    2. posiada stosowne doświadczenie i wiedzę w zakresie robót budowlanych, które stanowią przedmiot niniejszej umowy, a także dysponuje wykwalifikowanym personelem, wysokiej jakości sprzętem i urządzeniami, a także środkami finansowymi, co pozwoli mu na terminowe wywiązywanie się ze wszelkich obowiązków przewidzianych umową;
    3. wszystkie osoby, które będą uczestniczyły ze strony Wykonawcy, jak również ze strony jego współpracowników lub kontrahentów (podwykonawców) w wykonaniu czynności przewidzianych w niniejszej umowie posiadają niezbędną wiedzę, doświadczenie, kwalifikacje i uprawnienia pozwalające na wykonanie robót budowlanych będących jej przedmiotem;
    4. jakość sprzętu oraz urządzeń, z których będzie korzystał przy realizacji niniejszej umowy spełnia wymogi techniczne określone odrębnymi przepisami;
    5. nie bierze udziału w jakichkolwiek innych projektach (inwestycjach), które mogą wpłynąć negatywnie na jakość lub terminowość wykonania obowiązków przewidzianych
      w niniejszej umowie;
    6. nie istnieją żadne umowy lub porozumienia zawarte z osobami trzecimi ograniczające lub uniemożliwiające mu wykonanie postanowień niniejszej umowy;
    7. znany jest mu teren budowy z wszelkimi ograniczeniami i utrudnieniami związanymi
      z realizacją zamówienia;
    8. terminowo wykona i przekaże Zamawiającemu cały Przedmiot umowy;
    9. zabezpieczy wykonane roboty i bierze za nie całkowitą odpowiedzialność do dnia pozytywnego odbioru całości prac przez Zamawiającego,
    10. przejmuje na siebie obowiązki wytwórcy odpadów w rozumieniu ustawy z dnia 14 grudnia 2012r. o odpadach (Dz.U. z 2016 r. poz. 1987 z późn. zm), bez prawa dodatkowego wynagrodzenia.
    11. wszystkie osoby świadczące prace w imieniu wykonawcy w ramach realizacji niniejszej umowy posiadają: prawo do ubezpieczenia, w szczególności prawo do ubezpieczenia wypadkowego, aktualne orzeczenia lekarskie potwierdzające brak przeciwwskazań do wykonywania prac nazajmowanym stanowisku, w tym do prac na wysokości, aktualne szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy, świadomość zagrożeń występujących przy wykonywaniu prac oraz sposobu eliminacji tych zagrożeń, kwalifikacje wymagane przepisami prawa dla prac lub obsługi urządzeń wymagających posiadania kwalifikacji dodatkowych,
    12. zapewni stały nadzór nad prowadzonymi pracami osobie posiadającej aktualne szkolenie okresowe bhp dla osób kierujących pracownikami
    13. nie przekaże bez zgody Zamawiającego osobom trzecim jakichkolwiek informacji, które uzyskał w związku z realizacją niniejszej umowy,
  2. Wykonawca zobowiązuje się do:
    1. sporządzenia i złożenia u Zamawiającego harmonogramu rzeczowo-finansowego z podziałem z podziałem na koszty kwalifikowalne i niekwalifikowalne, zwanego dalej „harmonogramem” w terminie do 10 dni od dnia podpisania umowy w formie pisemnej i elektronicznej (edytowanej), w formie uzgodnionym z Zamawiającymi zgodnie z przedstawioną ofertą przetargową z naniesieniem czasookresu realizacji poszczególnych elementów robót oraz z uwzględnieniem płatności zgodnie z zapisami umownymi, przy czym Zamawiający w terminie 3 dni od dnia podpisania umowy przedłoży wykonawcy podział kosztów na kwalifikowalne i niekwalifikowalne.
    2. przejęcia frontu robót i koordynacji robót własnych,
    3. na każde żądanie Nadzoru Inwestorskiego Wykonawca przedstawi wszelkie dokumenty wymagane dla dopuszczenia do eksploatacji używanych maszyn
      i urządzeń. Dotyczy to także maszyn i urządzeń podwykonawców;
    4. zabezpieczenia materiałów i środków produkcji niezbędnych do prawidłowego wykonania robót,
    5. prowadzenia dokumentacji procesu budowlanego na zasadach prowadzenia dziennika budowy; 
    6. uczestniczenia w naradach koordynacyjnych, na każdorazowe żądanie Zamawiającego,
    7. wykonywania poleceń Nadzoru Inwestorskiego i Nadzoru Autorskiego,
    8. poinformowania Właścicieli sąsiednich posesji o utrudnieniach i ograniczeniach
      w dojeździe na 2 dni przed planowanym terminem wykonania robót,
    9. utrzymania ładu i porządku w czasie realizacji Przedmiotu umowy pod rygorem wykonania prac porządkowych przez Zamawiającego na koszt Wykonawcy, po uprzednim jednokrotnym wezwaniu do utrzymania ładu i porządku,
    10. utrzymania terenu robót w należytym stanie i usuwanie na bieżąco zbędnych odpadów, śmieci na swój koszt, w tym dokumentowania sposobu ich usuwania,
    11. prowadzenia robót w sposób zapewniający uniknięcie zanieczyszczenia odpadami stałymi jak i ciekłymi, w tym nie dopuszczenia do zanieczyszczenia środowiska gruntowo – wodnego,
    12. utrzymania właściwego porządku przy wyjeździe z placu budowy na drogi publiczne,
      a w sytuacji powstania przeszkód komunikacyjnych, sporządzić projekt organizacji ruchu i uzgodnić go z właściwymi organami,
    13. odtworzenia przez uprawnionego geodetę zniszczonych lub uszkodzonych punktów osnowy,
    14. zabezpieczenia i ochrony przed uszkodzeniem, zniszczeniem wykonanych prac do czasu ich odbioru przez Zamawiającego oraz bieżącego aktualizowania harmonogramu,
    15. zgłaszania do odbioru poszczególnych etapów robót w tym robót zanikających lub ulegających zakryciu – pod rygorem nie dokonania ich odbioru przez Zamawiającego,
    16. używania do realizacji Przedmiotu umowy materiałów dopuszczonych do obrotu
      i powszechnego lub jednostkowego stosowania w budownictwie zgodnie
      z wymogami prawa, w tym zgodnie z przepisem art. 10 ustawy z dnia 7 lipca 1994r. – Prawo budowlane (t.j. DZ.U. z 2018 r., poz. 1202, z późn.zm.) oraz dokumentacją opisującą Przedmiot umowy,
    17. przekazania Zamawiającemu certyfikatów, deklaracji zgodności, atestów na wbudowane materiały i zamontowane urządzenia  przed ich wbudowaniem, protokołów odbiorów częściowych, protokołów prób i innych niezbędnych dokumentów,
    18. wykonania Przedmiotu umowy z materiałów własnych, zgodnych z Dokumentacją projektową. Wszelkie zmiany materiałów wymagają pisemnej zgody i akceptacji Zamawiającego,
    19. uporządkowania placu budowy poprzez usunięcie własnych urządzeń zagospodarowania placu budowy, zaplecza technologicznego i innych środków produkcji, nieczystości oraz zagwarantowanie opuszczenia terenu budowy przez załogę Wykonawcy (w tym podwykonawców, kontrahentów, itp.) najpóźniej w terminie 7 dni od daty spisania  protokołu odbioru końcowego robót,
    20. usuwania w sposób terminowy i na jego wyłączny koszt usterek stwierdzonych przez Nadzór Inwestorski lub Nadzór Autorski w czasie trwania robót, po ich zakończeniu, a także w okresie gwarancyjnym i rękojmi. Powyższe dotyczy także uszkodzenia konstrukcji, instalacji lub sieci podziemnych,
    21. wykonania Przedmiotu umowy z najwyższą starannością wymaganą od podmiotu profesjonalnie świadczącego tego typu usługi oraz zgodnie z powszechnie obowiązującymi przepisami prawa, w tym przepisami administracyjnymi o charakterze bezwzględnie obowiązującym,
    22. prowadzenia robót zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przeciwpożarowymi i spełnienia wymagań ochrony środowiska, w tym opracowania i wdrożenia w razie konieczności projektu czasowej  organizacji ruchu,
    23. wypełnienia żądanych druków, zobowiązań, sprawozdań itp. niezbędnych do rozliczenia inwestycji w ramach dofinansowania „Poprawa stanu kościoła parafialnego pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Świeszynie” w ramach operacji typu „Ochrona zbytków i budownictwa tradycyjnego” w ramach działania „Podstawowe usługi i odnowa wsi na obszarach wiejskich”, objętych PROW na lata 2014-2020
  3. Zakres prac oraz odpowiedzialność Wykonawcy w zakresie objętym ceną ofertową obejmuje także:
    1. Organizację i zagospodarowanie zaplecza budowy, w tym zabezpieczenie i oznakowanie terenu budowy oraz inne roboty zgodnie z zatwierdzonym projektem.
    2. Zapewnienie dozoru w celu zabezpieczenia budowy przed kradzieżą i innymi ujemnymi skutkami, a także właściwych warunków bezpieczeństwa i higieny pracy.
    3. Urządzenie terenu budowy, wykonanie przyłączeń wodociągowych i energetycznych dla potrzeb terenu budowy oraz ponoszenie kosztów ich zużycia wraz z poniesieniem kosztów wyłączeń i włączeń energii elektrycznej.
    4. Wykonanie prac przygotowawczych, m. in: geodezyjne wytyczenie obiektów w terenie przez uprawnione służby geodezyjne oraz zapewnienie bieżącej obsługi geodezyjnej przez uprawnione służby geodezyjne wraz z wykonaniem geodezyjnej dokumentacji powykonawczej.
    5. Utrzymanie terenu budowy w stanie wolnym od przeszkód komunikacyjnych oraz usuwanie na bieżąco zbędnych materiałów, odpadów i śmieci, jak i do składowania materiałów i sprzętu w ustalonych miejscach w należytym porządku.
    6. Umożliwienie wstępu na teren budowy pracownikom organu nadzoru budowlanego i  pracownikom jednostek sprawujących funkcje kontrolne oraz uprawnionym przedstawicielom Inwestora.
    7. Zorganizowanie i przeprowadzenie niezbędnych prób, badań, odbiorów i rozruchów oraz ewentualne uzupełnienie dokumentacji odbiorczej dla zakresu robót objętych przedmiotem przetargu, jak również dokonanie odkrywek w przypadku nie zgłoszenia robót zanikających do odbioru.
    8. Naprawę uszkodzonych, a zinwentaryzowanych urządzeń uzbrojenia podziemnego.
    9. Demontaż, naprawę i montaż ogrodzeń posesji oraz innych uszkodzeń obiektów istniejących i elementów zagospodarowania terenu oraz wypłatę odszkodowań na rzecz osób trzecich.
    10. W przypadku zniszczenia lub uszkodzenia robót, ich części bądź urządzeń
      w toku realizacji – naprawienie ich i doprowadzenie do stanu pierwotnego.
    11. Uporządkowanie terenu po wykonanych robotach, w tym odtworzenie stanu nawierzchni dróg i chodników w rejonie prowadzonych robót i zaplecza budowy oraz poniesienie kosztów z tym związanych.
    12. Wykonanie instrukcji eksploatacji, instrukcji bezpieczeństwa i higieny pracy, przeciwpożarowej oraz tablic informacyjnych.
    13. Skompletowanie i dostarczenie dokumentacji odbiorowej (powykonawczej), zawierającej m.in.:
  4. oświadczenie kierownika budowy o wykonaniu obiektu budowlanego;
  5. decyzję pozwolenia na budowę
  6. dziennik budowy;
  7. inwentaryzację geodezyjna powykonawcza;
  8. kopie rysunków z projektu budowlanego z naniesionymi w trakcie budowy zmianami wraz z kwalifikacją odstąpienia dokonaną przez projektanta/projektantów;
  9. atesty, aprobaty i certyfikaty;
  10. protokoły badań i prac konserwatorskich oraz odbiorów technicznych i sprawozdań;
  11. sporządzenie wykazu dokumentów obejmujących całą dokumentację odbiorową.

        Zawartość i sposób wykonania dokumentacji w uzgodnieniu z zamawiającym.

       Ilość egzemplarzy dokumentacji odbiorowej:  2 egz. w wersji papierowej i 1 egz. w wersji

        elektronicznej.

  • Opracowanie planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia zgodnie z przepisami Prawa budowlanego i dostarczenie Zamawiającemu jego kopii przed rozpoczęciem robót;
  • Przygotowanie niezbędnych materiałów, w tym dokumentację powykonawczą do złożenia zawiadomienia do organu nadzoru budowlanego o zakończeniu budowy,
  • Wystąpienie i uzyskanie w imieniu Zamawiającego, na podstawie udzielonego pełnomocnictwa, pozwolenia na częściowe użytkowanie.
  • Współudział w przygotowywaniu przez Zamawiającego materiałów w sprawie pozyskiwania pozabudżetowych środków finansowych.
  • Wszystkie przedmioty o znaczeniu historycznym lub inne bądź też przedstawiające znaczną wartość, odkryte na terenie budowy, będą przekazane pod opiekę i w zarząd Zamawiającego. Wykonawca niezwłocznie podejmie wszelkie racjonalne kroki zapobiegające zabieraniu lub uszkadzaniu tych znalezisk przez personel Wykonawcy lub osoby trzecie. Wykonawca niezwłocznie powiadomi Zamawiającego o takich odkryciach i wykona jego polecenia, co do obchodzenia się z nimi i dalszym trybem postępowania.
  • Szkoda zaistniała w robotach lub materiałach przeznaczonych do wbudowania
    w roboty w okresie między terminem rozpoczęcia robót, terminem ich zakończenia oraz w okresie gwarancji za wady spowodowana w tym okresie, pozostająca w bezpośrednim związku z usuwaniem wad, będzie naprawiona przez Wykonawcę i na jego koszt.
  • Wykonawca będzie się podporządkowywał zaleceniom nadzoru technicznego Zamawiającego oraz nadzoru inwestorskiego.
  • Wykonawca zobowiązuje się we własnym zakresie zabezpieczyć i chronić przed zniszczeniem wykonane prace do czasu ich odbioru przez Zamawiającego.

 

  1. Wykonawca zapewni na bieżąco ład i porządek, a zwłaszcza po zakończeniu prac na udostępnionym odcinku robót, pod rygorem wykonania tych prac na koszt Wykonawcy przez Zamawiającego.
  2. Miejsca pracy i drogi transportowe muszą być utrzymane w czystości, a odpady
    i opakowania na bieżąco sprzątane i składowane w wyznaczonych do tego celu miejscach. Jeśli powyższe nie będzie przestrzegane to prace porządkowe wykona Zamawiający a kosztami obciąży Wykonawcę.
  3. Wykonawca jest zobowiązany do wykonania, utrzymania w stanie nadającym się do użytku oraz likwidacji wszystkich dróg tymczasowych, niezbędnych do realizacji przedmiotu zamówienia.
  4. Jeżeli Zamawiający zwróci się do Wykonawcy z żądaniem usunięcia określonej osoby, która należy do personelu Wykonawcy lub jego podwykonawcy oraz uzasadni swoje żądanie, to Wykonawca zapewni, że osoba ta w ciągu siedmiu dni opuści teren budowy i nie będzie miała żadnego dalszego wpływu i związku z czynnościami związanymi z wykonywaniem umowy.
  5. Wykonawca ma obowiązek zapewnienia wszystkim osobom upoważnionym przez niego, jak też innym uczestnikom procesu budowlanego, dostępu do terenu budowy i do każdego miejsca, gdzie roboty w związku z umową będą wykonywane
  6. W okresie gwarancji udział w przeglądach gwarancyjnych raz w roku, w terminie wskazanym przez Zamawiającego, nie wcześniej niż 1 tydzień przed upływem rocznego okresu od dnia zakończenia czynności odbiorowych oraz nie później niż 2 tygodnie po tym terminie,
  7. Pełnienie funkcji koordynacyjnych i nadzorczych w stosunku do robót realizowanych przez podwykonawców;
  8. Umożliwienie mieszkańcom dojazdów do posesji.
  1. Wykonawca jest zobowiązany informować Zamawiającego niezwłocznie o zagrożeniach, które mogą mieć wpływ na realizację Przedmiotu umowy, jakość prac, oraz do współdziałania z Zamawiającym przy opracowywaniu przedsięwzięć zapobiegających zagrożeniom.
  2. Wykonawca przyjmuje na siebie na zasadzie ryzyka odpowiedzialność cywilną
    z tytułu zdarzeń losowych oraz z tytułu szkód wyrządzonych osobom lub w mieniu osób trzecich, powstałych podczas, w związku lub przy okazji wykonywania Przedmiotu umowy i zobowiązuje się do wypłaty odszkodowania z tego tytułu w pełnej wysokości.
  3. W przypadku powstania sporu w związku z ww. szkodami Wykonawca zobowiązuje się wejść w miejsce Zamawiającego w toczący się spór i sam pokryć ewentualne szkody wobec osób trzecich.
  4. Na każde żądanie Inspektora Nadzoru Inwestorskiego Wykonawca obowiązany jest okazać w stosunku do wskazanych materiałów certyfikat zgodności z obowiązującymi normami lub aprobatę techniczną.
  5. Jeżeli Zamawiający zażąda badań, które nie były przewidziane niniejszą umową, Wykonawca jest zobowiązany przeprowadzić te badania.
  6. Przeprowadzenie badań, o których mowa w ust. 3, zapewni Wykonawca własnym staraniem.
  7. Jeżeli w rezultacie przeprowadzenia tych badań okaże się, że zastosowane materiały, bądź wykonanie robót, są niezgodne z umową, to koszty badań dodatkowych obciążają Wykonawcę, w przypadku zgodności koszty pokrywa Zamawiający.
  8. Wykonawca zobowiązuje się do informowania Zamawiającego i Inspektora Nadzoru na piśmie o konieczności wykonania robót dodatkowych lub zamiennych, w terminie 14 dni od daty ich stwierdzenia.
  9. Wykonanie robót zamiennych i dodatkowych wymaga akceptacji pisemnej Zamawiającego i Inspektora Nadzoru i podpisania aneksu do umowy dotyczącego robót zamiennych lub umowy o roboty dodatkowe w przypadku robót dodatkowych.
  10. Wykonanie robót dodatkowych wymaga pisemnej akceptacji Zamawiającego
    i Inspektora Nadzoru oraz sporządzenia protokołu konieczności wykonania tych robót podpisanego przez strony umowy, określającego zakres robót, sposób ich wykonania i rozliczenia pod rygorem nieważności.
  11. Jeżeli w trakcie realizacji robót nastąpi konieczność wykonania robót dodatkowych, nieobjętych zamówieniem podstawowym niezbędnych do jego prawidłowego wykonania, których wykonanie stało się konieczne na skutek sytuacji nie możliwej wcześniej zgodnie z zasadami określonymi w ustawie Prawo zamówień publicznych Wykonawca będzie mógł wykonać te roboty w terminie umownym na podstawie dodatkowej umowy zawartej z wolnej ręki za dodatkowym wynagrodzeniem.
  12. Zamawiający może udzielić na roboty dodatkowe zamówienia z wolnej ręki przy zachowaniu tych samych zasad jak określono w niniejszej umowie. Wycena tych robót będzie wykonana na podstawie tych samych cen i wskaźników kalkulacyjnych jak w kosztorysie ofertowym zgodnie ze złożoną ofertą przetargową z dnia……….
  13. Potwierdzona przez Zamawiającego konieczność wykonania robót zamiennych lub dodatkowych może być podstawą aneksowania niniejszej umowy w zakresie terminu jej wykonania.
  14. W przypadku nie podpisania aneksu do umowy na roboty dodatkowe Wykonawca nie może ich wykonać. W razie ich wykonania Wykonawcy nie przysługuje wynagrodzenie za ich wykonanie niezależnie od podstawy prawnej takiego roszczenia.
  15. Wykonawca oświadcza, że przy realizacji przedmiotu umowy stosownie do art. 29 ust. 3a ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U z 2018 r., poz. 1986 z późn. zm.), osoby wykonujące czynności opisane w przedmiarze robot będą zatrudnione na umowę o pracę.
  16. Wykonawca w terminie do 10 dni licząc od dnia podpisania umowy zobowiązuje się przedłożyć Zamawiającemu, aktualne oświadczenie, że osoby, o których mowa w pkt. 19) są zatrudnione przez Wykonawcę na podstawie umowy o pracę z uwzględnieniem minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalonego na podstawie art. 2 ust. 3–5 ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę przez cały okres realizacji przedmiotu zamówienia wraz ze wskazaniem liczby tych osób, rodzaju umowy o pracę i wymiaru etatu, podpisane przez osobę/y upoważnione do reprezentowania Wykonawcy lub osobę przez Wykonawcę umocowaną. Przedmiotowe oświadczenie Wykonawca składa pod rygorem odpowiedzialności za składanie fałszywych oświadczeń,

 

  1. Wykonawca na każde pisemne żądanie Zamawiającego w terminie do 5 dni roboczych przedkładał będzie Zamawiającemu raport stanu i sposobu zatrudnienia ww. osób, oświadczenia zatrudnionych osób o otrzymaniu pensji, przedkładał dowody odprowadzenia składek ZUS, przez cały okres realizacji zamówienia.
  2. W przypadku dwukrotnego nie wywiązania się z obowiązku wskazanego w ust. 19 i 20 lub zmiany sposobu zatrudnienia osób, Zamawiający ma prawo od umowy odstąpić z winy Wykonawcy i naliczyć dodatkowo kary umowne przewidziane umową.
  3. W uzasadnionych przypadkach, nie z przyczyn leżących po stronie Wykonawcy, możliwe jest zastąpienie ww. osoby lub osób innymi osobami lub osobą pod warunkiem, że spełnione zostaną wszystkie powyższe wymagania.

 

§ 8

OBOWIĄZKI ZAMAWIAJĄCEGO

 

  1. Zamawiający zobowiązuje się do:
  1. przekazania frontu robót i placu budowy protokołem w terminie do 14 dni od dnia zawarcia niniejszej umowy,
  2. zapewnienia Nadzoru Inwestorskiego i Autorskiego,
  3. dokonywania odbioru końcowego,
  4. terminowej zapłaty wynagrodzenia,
  5. zapewnienia możliwości korzystania z tych źródeł energii elektrycznej i wody niezbędnych do realizacji Przedmiotu umowy, którymi dysponuje.
  1. Zamawiający ma prawo żądania zmiany kierownika budowy w razie nieprawidłowego wykonywania obowiązków przez dotychczasowego kierownika budowy.
  2. Zamawiający zastrzega sobie prawo kontrolowania sposobu oraz jakości wykonywanych prac.
  3. Zamawiający nie ponosi odpowiedzialności za szkody wyrządzone osobom trzecim podczas lub w związku z wykonywaniem Przedmiotu umowy przez Wykonawcę.
  4. Zamawiający nie ponosi odpowiedzialności za mienie Wykonawcy zgromadzone na terenie prowadzonych prac.

 

§ 9

GWARANCJA

 

  1. Strony postanawiają, że odpowiedzialność Wykonawcy za wady przedmiotu Umowy zostaje  rozszerzona poprzez udzielenie pisemnej gwarancji.
  2. Wykonawca udziela ……….. - miesięcznej gwarancji na wykonany przedmiot umowy, licząc od dnia odbioru końcowego. Na ten sam okres Wykonawca rozszerza rękojmię za wady przedmiotu umowy.
  3. W przypadku ujawnienia wad w robotach, Zamawiający ma prawo żądania ich usunięcia w  określonym terminie, na koszt Wykonawcy.
  4. Zamawiający może zlecić badania kontrolne dla potwierdzenia wyników badań jakości robót, przedłożonych przez Wykonawcę. W przypadku, gdy badania kontrolne nie potwierdzają wyników przedłożonych przez Wykonawcę wówczas Wykonawca jest zobowiązany do zapłacenia laboratorium za te badania.

 

  1. Jeżeli Wykonawca nie usunie konkretnej wady w terminie określonym przez  Zamawiającego, to Zamawiający ma prawo polecić usunięcie takiej wady osobie trzeciej, na koszt i ryzyko Wykonawcy.
  2. Koszty wymienione w ust. 3 lub ich odpowiednią część Zamawiający ma prawo pokryć w  całości lub w części z przeznaczonego na ten cel zabezpieczenia.
  3. O wykryciu wady w okresie gwarancji lub rękojmi Zamawiający jest obowiązany zawiadomić Wykonawcę na piśmie w terminie 45 dni od daty jej ujawnienia. Jeżeli Zamawiający nie wywiąże się z powyższego obowiązku zawiadomienia, a zwłoka spowoduje zwiększenie uszkodzenia obiektu, koszty związane z usunięciem zwiększonego uszkodzenia obciążają Zamawiającego.
  4. Zamawiający może korzystać z uprawnień z rękojmi i gwarancji zamiennie,
    a skorzystanie z uprawnień z jednego tytułu nie wyłącza możliwości stosowania uprawnień z drugiego tytułu. Okresy gwarancji i rękojmi biegną równocześnie.

 

§ 10

ZABEZPIECZENIE NALEŻYTEGO WYKONANAIA UMOWY

 

  1. Wykonawca wnosi zabezpieczenie należytego wykonania umowy i roszczeń
    z tytułu gwarancji jakości i rękojmi za wady w wysokości 10 % wartości wynagrodzenia ryczałtowego brutto, tj.: ……………………… zł

w dniu jej podpisania w formie …………………………………………………….. .

  1. Zwolnienie zabezpieczenia, o którym mowa w ust. 1 nastąpi w następujący sposób:
  1. 70% wartości zabezpieczenia w terminie 30 dni od dnia końcowego odbioru Przedmiotu umowy,
  2. 30% - wartości zabezpieczenia w terminie 15 dni od dnia upływu rękojmi za wady Przedmiotu umowy.
  1. Strony ustalają, iż z zabezpieczenia, o którym mowa w ust. 1 Zamawiający może zaspokoić wszelkie roszczenia zmawiającego wobec wykonawcy wynikające z niniejszej umowy w tym w szczególności z tytułu nienależytego wykonania umowy, z rękojmi i gwarancji.

 

§ 11

KARY UMOWNE

 

  1. Wykonawca zapłaci Zamawiającemu następujące kary umowne:
  1. za opóźnienie w zakończeniu wykonania przedmiotu umowy w stosunku do terminów ustalonych w umowie lub terminów wskazanych w harmonogramie w wysokości w wysokości 0,1% wynagrodzenia umownego ryczałtowego brutto za każdy dzień opóźnienia,
  2. za nieterminowe usunięcie wad lub braków stwierdzonych przy odbiorze
    lub w okresie objętym gwarancją lub rękojmią w wysokości 0,1% wynagrodzenia umownego ryczałtowego brutto za każdy dzień opóźnienia, liczonych od dnia następującego po dniu, w którym miało nastąpić usunięcie wady lub uzupełnienie braków,
  3. za każdorazowe stwierdzenie przez Zamawiającego nienależytego wykonywania umowy przez Wykonawcę – 1000 zł;
  4. za odstąpienie Zamawiającego od umowy z przyczyn zależnych od Wykonawcy lub odstąpienie przez Wykonawcę z przyczyn niezależnych od Zamawiającego w wysokości 15% wynagrodzenia umownego ryczałtowego brutto,
  5. za każdy dzień opóźnienia w przekazaniu jakichkolwiek dokumentów wymienionych w niniejszej umowie, w wysokości 0,1% wynagrodzenia umownego ryczałtowego brutto,
  6. za nieterminową zapłatę wynagrodzenia należnego Podwykonawcom lub dalszym Podwykonawcom, w wysokości 0,1 % wynagrodzenia umownego brutto za każdą nieterminową zapłatę,
  7. za nie wywiązanie się Wykonawcy z obowiązku zatrudniania osób wykonujących czynności opisane w przedmiarze robot na umowę o pracę, w wysokości 0,1 % wynagrodzenia umownego brutto.
  8. za nie terminowe przedstawienie lub nieprzedstawienie informacji o których mowa w § 7 ust. 19 i 20 każdorazowo w wysokości 1 000,00 PLN.
  9. nieprzedłożenia do zaakceptowania projektu umowy o podwykonawstwo, której przedmiotem są roboty budowlane, lub projektu jej zmiany albo poświadczonej za zgodność z oryginałem kopii umowy o podwykonawstwo lub jej zmiany Wykonawca zapłaci karę w wysokości: 1,0 % wynagrodzenia -umownego ryczałtowego brutto za jedno zdarzenie,
  10. braku zmiany umowy o podwykonawstwo w zakresie terminu zapłaty
    w wysokości: 0,5% wynagrodzenia umownego ryczałtowego brutto za jedno zdarzenie.
  1. Wykonawca wyraża zgodę na potrącenie kar z faktur Wykonawcy, przy czym potrącenie umowne nie ogranicza w żaden sposób prawa Zamawiającego do potrącenia ustawowego.
  2. W przypadku poniesienia szkody Zamawiający zastrzega sobie prawo dochodzenia odszkodowania uzupełniającego do wysokości poniesionej szkody.
  3. Kary umowne wzajemnie się nie wykluczają i mogą być dochodzone łącznie
    w związku z wystąpieniem każdej z przesłanek do ich naliczenia.
  4. Zamawiający może potrącić należne kary umowne z wynagrodzenia Wykonawcy lub z wniesionego zabezpieczenia należytego wykonania umowy w drodze jednostronnego oświadczenia woli.
  5. Kara powinna być zapłacona przez Wykonawcę w terminie 3 dni od daty wystąpienia z żądaniem jej zapłaty, chyba że może zostać potrącona w trybie określonym w umowie. W takim przypadku prawo do potrącenia przysługuje Zamawiającemu przed doręczeniem Wykonawcy oświadczenia o naliczeniu kary umownej.

 

§ 12

ODSTĄPIENIE OD UMOWY

 

  1. Oprócz przypadków określonych zgodnie z art. 656 § 1 Kodeksu cywilnego, stronom przysługuje prawo odstąpienia od umowy w następujących sytuacjach:
  1. Zamawiającemu przysługuje prawo odstąpienia od umowy, gdy:
  1. Wykonawca nie rozpoczął robót bez uzasadnionych przyczyn oraz nie kontynuuje robót pomimo dwukrotnego wezwania do rozpoczęcia,
  2. Wykonawca przerwał realizację robót i przerwa ta trwa dłużej niż 7dni, pomimo dwukrotnego wezwania do przystąpienia do realizacji.
  3. jeżeli pomimo uprzednich pisemnych (dwukrotnych) zastrzeżeń inspektora nadzoru, Wykonawca nie wykonuje robót zgodnie z warunkami umowy lub zaniedbuje zobowiązania umowne,
  4. w przypadku stwierdzenia, że jakość wykonywanych robót nie odpowiada umowie lub obowiązującym normom i warunkom technicznym wykonania i odbioru robót budowlanych, a Wykonawca nie wykonał tych robót ponownie zgodnie z umową lub obowiązującym normami i warunkami technicznymi wykonania i odbioru robót budowlanych,
  5. w razie wystąpienia istotnej zmiany okoliczności powodującej, że wykonanie umowy nie leży w interesie publicznym, czego nie można było przewidzieć w chwili zawarcia umowy, Zamawiający może odstąpić od umowy w terminie 30 dni od powzięcia wiadomości o powyższych okolicznościach. W takim wypadku Wykonawca może żądać wyłącznie wynagrodzenia należnego mu z tytułu wykonania części umowy,
  6. Zamawiającemu przedłożono wniosek o ogłoszenie upadłości Wykonawcy a nie została ogłoszona upadłość Wykonawcy z powodu braku środków na jej przeprowadzenie,
  7. wydano nakaz zajęcia majątku Wykonawcy lub zrzeczenia się przez Wykonawcę majątku na rzecz wierzycieli,
  8. Wykonawca przystąpił do likwidacji swojej firmy, również w razie likwidacji w celu przekształcenia lub restrukturyzacji;
  9. wobec Wykonawcy wszczęto postępowanie egzekucyjne, w wyniku którego doszło do zajęcia rachunku bankowego, wierzytelności i innych praw majątkowych wykonawcy przysługujących od Zamawiającego,
  10. Zamawiający powziął informację o realizowaniu robót przez Podwykonawców, niezgłoszonych Zamawiającemu przez Wykonawcę,
  11. z powodu utraty przez Wykonawcę wymaganych zdolności do wykonania przedmiotu umowy lub rezygnacji z podwykonawcy, na którego zasoby Wykonawca powoływał się w celu wykazania spełniania warunków udziału w postępowaniu i Wykonawca nie przedłoży Zamawiającemu dowodów potwierdzających iż proponowany inny podwykonawca lub Wykonawca samodzielnie spełnia je w stopniu nie mniejszym niż wymagany w trakcie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego.
  1. Wykonawcy przysługuje prawo do odstąpienia od umowy jeżeli:
  1. Zamawiający odmawia bez uzasadnionej przyczyny odbioru robót lub odmawia podpisania protokołu odbioru sporządzonego zgodnie z warunkami umowy,
  2. Zamawiający nie wywiązuje się z umownych warunków zapłaty wynagrodzenia Wykonawcy.
  1. Odstąpienie od umowy powinno nastąpić w formie pisemnej z uzasadnieniem pod rygorem nieważności takiego oświadczenia.
  2. Koszty dodatkowe poniesione na zabezpieczenie terenu budowy oraz wszelkie  inne uzasadnione koszty związane z odstąpieniem od umowy ponosi strona, która spowodowała odstąpienie od umowy.
  3. Prawa do odstąpienia Zamawiający może wykonywać  w terminie 45 dni od dnia ujawnienia istnienia podstaw podstawy do złożenia oświadczenia o odstąpieniu od umowy.
  4. Ewentualne oświadczenia o odstąpieniu od umowy strony mogą składać sobie wzajemnie ze skutkiem na przyszłość.
  5. W przypadku odstąpienia od umowy Wykonawcę oraz Zamawiającego obciążają następujące obowiązki szczegółowe:
  1. w terminie 7 dni od daty odstąpienia od umowy Wykonawca przy udziale Zamawiającego sporządzi szczegółowy protokół inwentaryzacji robót w toku według stanu na dzień odstąpienia od umowy,
  2. Wykonawca zabezpieczy przerwane roboty w zakresie obustronnie uzgodnionym na koszt strony, która odstąpiła od umowy,
  3. Wykonawca sporządzi wykaz materiałów, konstrukcji i urządzeń , które nie mogą być wykorzystane przez Wykonawcę do realizacji innych robót nie objętych umową, jeżeli odstąpienie nastąpiło z przyczyn zależnych od Zamawiającego,
  4. Wykonawca zgłosi do dokonania przez Zamawiającego odbioru robót przerwanych oraz robót zabezpieczających, jeżeli odstąpienie od umowy nastąpiło z przyczyn, za które odpowiada Wykonawca. Najpóźniej w terminie 10 dni Wykonawca usunie z terenu budowy materiały własne, sprzęt oraz urządzenia zaplecza przez niego dostarczone lub wniesione,
  1. Zamawiający w razie odstąpienia od umowy z przyczyn, za które odpowiada, obowiązany jest do:
  1. dokonania odbioru robót przerwanych oraz do zapłaty wynagrodzenia za roboty, które zostały wykonane do dnia odstąpienia od umowy,
  2. rozliczenia się z Wykonawcą z tytułu nierozliczonych w inny sposób kosztów budowy, chyba że Wykonawca wyrazi zgodę na przejęcie tych obiektów i urządzeń,
  3. rozliczenia wzajemnych należności w tym naliczonych kar umownych.

 

§ 13

ODBIORY

 

  1. W trakcie trwania umowy będą dokonywane następujące odbiory:
  1. odbiór końcowy,
  2. odbiór gwarancyjny,
  3. odbiór ostateczny (pogwarancyjny).
  1. Kierownik budowy obowiązany jest wpisem do dziennika budowy określić termin wykonania robót ulegających zakryciu lub zanikających z wyprzedzeniem umożliwiającym sprawdzenie ich wykonania, tj. co najmniej na dwa dni robocze przed terminem ich wykonania.
  2. Odbiory robót zanikających dokonywane będą przez Zamawiającego z udziałem Inspektora Nadzoru Inwestorskiego oraz na podstawie pisemnego zgłoszenia w dzienniku budowy w ciągu 7 dni od daty zgłoszenia. Komisyjny odbiór końcowy robót zorganizowany będzie przez Zamawiającego w terminie 14 dni od daty zgłoszenia i potwierdzenia gotowości wykonanych robót do odbioru przez Inspektora Nadzoru Inwestorskiego.
  3. W przypadku nie powiadomienia inspektora nadzoru, iż część robót ulega zakryciu lub zaniknie bądź nie uzyska zgody inspektora nadzoru inwestorskiego na zakrycie tych robót, na wniosek inspektora nadzoru Wykonawca będzie musiał na swój koszt dokonać odkrywek lub odwiertów w celu sprawdzenia prawidłowości wykonania prac, a po sprawdzeniu doprowadzić elementy do prawidłowego stanu również na swój koszt.
  4. Gotowość do odbioru potwierdza Inspektor Nadzoru
  5. Odbioru dokonują przedstawiciele Zamawiającego i Wykonawcy przy współudziale Inspektora Nadzoru i Kierownika budowy w formie protokołu odbioru robót podpisanego przez strony umowy.
  6. O gotowości odbioru Wykonawca obowiązany jest powiadomić wpisem do dziennika budowy przed planowanym końcowym odbiorem robót oraz dodatkowo powiadomić Zamawiającego na piśmie.
  7. Wykonawca przed odbiorem końcowym robót przeprowadzi przewidziane przepisami prawa próby i sprawdzenia techniczne dotyczące przedmiotu umowy.
  8. Odbiorem końcowym objęty jest cały zakres rzeczowy robót objęty przedmiotem umowy. Odbiór końcowy robót polegać będzie na ostatecznym sprawdzeniu ilości i jakości wykonanych robót.
  9. Obowiązek powiadomienia uczestników odbioru i sporządzenia protokołu ciąży na Zamawiającym.
  10. Na dzień zgłoszenia do odbioru końcowego Wykonawca zobowiązany jest przekazać Zamawiającemu do sprawdzenia n/w dokumenty, które będą stanowić podstawę rozpisania odbioru :
  1. inwentaryzację geodezyjną powykonawczą,
  2. protokoły odbiorów technicznych, atesty na wbudowane materiały
    i urządzenia,
  3. dokumentację powykonawczą obiektu budowlanego ze wszystkimi zmianami dokonanymi w toku budowy, potwierdzonymi przez Kierownika Budowy
    i Inspektora Nadzoru Inwestorskiego oraz nadzór autorski,
  4. oświadczenie Kierownika Budowy o zgodności wykonania obiektu z projektem budowlanym i warunkami pozwolenia na budowę, obowiązującymi przepisami i Polskimi Normami,
  5. protokoły badań i sprawdzeń.
  1. W protokole wskazuje się datę lub okres prowadzenia odbioru, datę zakończenia odbioru, datę zakończenia wykonywania robót objętych odbiorem oraz ewentualnie ustalone wady/braki i czynności dotyczące ich usuwania/uzupełniania.
  2. W przypadku nie ujawnienia się wad lub braków w trakcie czynności odbiorowych za datę zakończenia wykonywania przedmiotu umowy i wykonania zamówienia uznaje się datę zgłoszenia gotowości do odbioru, a w innym przypadku datę zakończenia czynności odbiorowych.
  3. Jeżeli w trakcie odbioru robót zostaną stwierdzone wady dające się usunąć, Zamawiający przerywa czynność odbioru i wyznacza Wykonawcy termin na ich usunięcie.
  4. O fakcie usunięcia wad Wykonawca zawiadomi Zamawiającego pisemnie oraz wpisem do dziennika budowy, żądając jednocześnie wyznaczenia terminu wznowienia odbioru końcowego robót. W terminie trzech dni roboczych od daty otrzymania pisemnego zawiadomienia Wykonawcy – Zamawiający na piśmie zawiadomi Wykonawcę o terminie odbioru robót.
  5. W przypadku stwierdzenia podczas odbioru końcowego robót wad nie nadających się do usunięcia lub nie usuniętych Zamawiający może stosownie do swego wyboru:
    1. odebrać przedmiot umowy i obniżyć wynagrodzenie proporcjonalnie do zakresu rzeczowego przedmiotu odbioru zawierającego wady, jeżeli wady te umożliwiają użytkowanie przedmiotu umowy,
    2. odebrać przedmiot umowy i obniżyć wynagrodzenie o szacunkowy koszt usunięcia wad przez innego wykonawcę,
    3. żądać wykonania przedmiotu odbioru po raz drugi jeżeli wady znacznie utrudniają lub uniemożliwiają użytkowanie przedmiotu umowy,
    4. odebrać przedmiot umowy, ustalić wady do usunięcia w ramach rękojmi i żądać wydłużenia okresu rękojmi i gwarancji,
  1. odstąpić od umowy,
    1. odebrać niewadliwy przedmiot umowy i zlecić na koszt Wykonawcy usunięcie zastępcze wadliwej części robót.
    2. Zamawiający wyznacza terminy przeglądu wykonanego przedmiotu umowy po odbiorze końcowym robót w okresie gwarancji, a w razie stwierdzenia wad i usterek także termin ich usunięcia.
  1. Odbiór ostateczny zostanie przeprowadzony w terminie nie późniejszym niż 14 dni przed upływem okresu gwarancyjnego określonego w umowie i będzie polegał na sprawdzeniu usunięcia wad stwierdzonych po odbiorze końcowym oraz wad powstałych i ujawnionych w okresie gwarancyjnym. Zamawiający wyznaczy także termin protokólarnego usunięcia tych wad.
  2. Wszystkie czynności związane z odbiorem robót wymagają formy pisemnej - protokołu podpisanego przez strony, pod rygorem nieważności.
  1. Odbiór gwarancyjny odbywa się w każdym przypadku zgłoszenia przez Zamawiającego wad w okresie gwarancji i rękojmi.
  2. Do odbioru gwarancyjnego i ostatecznego stosuje się odpowiednio postanowienia dotyczące odbioru końcowego.

 

§ 14

ZMIANY UMOWY

 

  1. Zmiana nieistotnych postanowień zawartej umowy w stosunku do treści oferty, na podstawie której dokonano wyboru wykonawcy może nastąpić wyłącznie za zgodą obustronną wyrażoną na piśmie pod rygorem nieważności.
  2. Na podstawie art. 144 ust. 1 pkt. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych, Zamawiający przewiduje możliwość dokonania zmian postanowień umowy zawartej z wybranym Wykonawcą w następujących przypadkach:
  1. gdy nie można było przewidzieć w chwili zawarcia umowy, Zamawiający dopuszcza możliwość niezrealizowania pełnego zakresu przedmiotu zamówienia wraz z odpowiednim zmniejszeniem wynagrodzenia umownego;
  2. gdy z przyczyn niezależnych od Zamawiającego nie jest możliwe dochowanie umownego terminu wykonania umowy z powodu nadzwyczajnych warunków atmosferycznych związanych z wystąpieniem:

ba) klęski żywiołowej,

bb) wystąpieniem nietypowych dla klimatu polskiego warunków atmosferycznych odbiegających od typowych, szczególnie niesprzyjających, uniemożliwiających prowadzenie zamówień/robót budowlanych zgodnie z technologią ich wykonywania, przeprowadzanie prób i sprawdzeń, dokonywanie odbiorów, np. gradobicia, trąby powietrzne, zjawiska niestandardowe w klimacie polskim potwierdzonych w dzienniku budowy przez kierownika budowy, inspektora nadzoru inwestorskiego i Zamawiającego;

bc) utrzymującej się temperatury poniżej 50C uniemożliwiającej stosowanie technologii konserwatorskich skutkującej wstrzymaniem przez Zamawiającego prac na zewnątrz budynku

  1. gdy na skutek konieczności wykonania innych zamówień lub robót, których wykonanie jest niezbędne dla prawidłowego wykonania oraz zakończenia podstawowego przedmiotu zamówienia nie jest możliwe dochowanie umownego terminu wykonania zamówienia wraz ze wszystkimi konsekwencjami występującymi w związku z przedłużeniem tego terminu;
  2. gdy konieczność dokonania zmiany wynika ze zmiany przepisów prawa Unii Europejskiej lub prawa krajowego powodujących konieczność dostosowania dokumentacji do zmiany przepisów, które nastąpiły w trakcie realizacji zamówienia;
  3. gdy konieczność dokonania zmiany wynika ze zmiany sposobu spełnienia świadczenia, zmiany parametrów realizowanego zamówienia, zmian technologicznych, w szczególności: konieczność realizacji projektu przy zastosowaniu innych rozwiązań technicznych/technologicznych, materiałowych niż wskazane w dokumentacji projektowej, w sytuacji gdy zastosowanie przewidzianych rozwiązań groziłoby niewykonaniem lub wadliwym wykonaniem projektu bądź ze względu na zmiany obowiązującego prawa;
  4. gdy konieczność dokonania zmiany wynika ze zmiany osób wskazanych w ofercie, które będą uczestniczyć w wykonywaniu zamówienia, na inne osoby pod warunkiem, że nowe osoby będą spełniać wymagania (warunki) opisane dla tej osoby w specyfikacji istotnych warunków zamówienia w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego i będą zatrudnione na warunkach nie gorszych niż zawartych w specyfikacji istotnych warunków zamówienia;
  5. gdy konieczność dokonania zmiany wynika ze zmiany albo rezygnacji z podwykonawcy na którego zasoby Wykonawca powoływał się, na zasadach określonych w art. 22a ustawy w celu wykazania spełniania warunków udziału w postępowaniu, o których mowa w art. 22 ust. 1 ustawy, pod warunkiem wykazania Zamawiającemu, iż proponowany inny podwykonawca lub Wykonawca samodzielnie spełnia je w stopniu nie mniejszym niż wymagany w trakcie postępowania o udzielenie zamówienia,
  6. gdy niedotrzymanie pierwotnego terminu realizacji umowy, stanowi konsekwencję działania sił wyższych niezależnych od wykonawcy, nie stanowiących jego i podwykonawców problemów organizacyjnych, których nie można było przewidzieć, poza zdarzeniami zwykłymi – zamawiający dopuszcza możliwość przedłużenia terminu realizacji umowy o czas niezbędny do usunięcia konsekwencji działania siły wyższej; siła wyższa, o której mowa wyżej jest to zdarzenie niezależne od wykonawcy, nie stanowiące jego problemów organizacyjnych, którego strony umowy nie mogły przewidzieć, któremu nie mogły zapobiec ani któremu nie mogły przeciwdziałać, a które uniemożliwiają wykonawcy wykonanie w części lub w całości jego zobowiązania wynikającego z niniejszej umowy;
  7. gdy zmiany będą korzystne dla Zamawiającego i nie będą:

ia) wprowadzały warunków, które gdyby zostały ujęte w ramach procedury przetargowej udzielenia zamówienia umożliwiłyby dopuszczenie innych ofert niż ta, która została pierwotnie dopuszczona;

ib) modyfikowały równowagi ekonomicznej umowy na korzyść wykonawcy w sposób, który nie był przewidziany w postanowieniach pierwotnego zamówienia.

  1. Zakazuje się zmian postanowień zawartej umowy lub umowy ramowej w stosunku do treści oferty, na podstawie której dokonano wyboru Wykonawcy, chyba że zachodzi co najmniej jedna z następujących okoliczności:

1) zmiany dotyczą realizacji dodatkowych dostaw, usług lub robót budowlanych od dotychczasowego Wykonawcy, nieobjętych zamówieniem podstawowym, o ile stały się niezbędne i zostały spełnione łącznie następujące warunki:

a) zmiana Wykonawcy nie może zostać dokonana z powodów ekonomicznych lub technicznych, w szczególności dotyczących zamienności lub interoperacyjności sprzętu, usług lub instalacji, zamówionych w ramach zamówienia podstawowego,

b) zmiana Wykonawcy spowodowałaby istotną niedogodność lub znaczne zwiększenie kosztów dla Zamawiającego,

c) wartość każdej kolejnej zmiany nie przekracza 50% wartości zamówienia określonej pierwotnie w umowie;

2) zostały spełnione łącznie następujące warunki:

a) konieczność zmiany umowy spowodowana jest okolicznościami, których zamawiający, działając z należytą starannością, nie mógł przewidzieć,

b) wartość zmiany nie przekracza 50% wartości zamówienia określonej pierwotnie w umowie;

3) Wykonawcę, któremu Zamawiający udzielił zamówienia, ma zastąpić nowy wykonawca:

a) w wyniku połączenia, podziału, przekształcenia, upadłości, restrukturyzacji lub nabycia dotychczasowego Wykonawcy lub jego przedsiębiorstwa, o ile nowy wykonawca spełnia warunki udziału w postępowaniu, nie zachodzą wobec niego podstawy wykluczenia oraz nie pociąga to za sobą innych istotnych zmian umowy,

b) w wyniku przejęcia przez Zamawiającego zobowiązań Wykonawcy względem jego podwykonawców;

4) zmiany, niezależnie od ich wartości, nie są istotne w rozumieniu art. 144 ust. 1e;

5) łączna wartość zmian jest mniejsza niż kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8 i jest mniejsza od 10% wartości zamówienia określonej pierwotnie w umowie w przypadku zamówień na usługi lub dostawy albo, w przypadku zamówień na roboty budowlane – jest mniejsza od 15% wartości zamówienia określonej pierwotnie w umowie.

4. W przypadkach, o których mowa w ust. 3 pkt 1 i 2 oraz pkt 3 lit. a, Zamawiający nie może wprowadzać kolejnych zmian umowy w celu uniknięcia stosowania przepisów ustawy.

5. W przypadkach, o których mowa w ust. 3 pkt 2 i 5, zmiany postanowień umownych nie mogą prowadzić do zmiany charakteru umowy.

6. Dopuszczalną łączną wysokość wynagrodzenia Wykonawcy w uwzględnieniem zmian umowy nie może przekroczyć 120 % wynagrodzenia ryczałtowego określonego tą umową.

7. Przyczyny dokonania zmian postanowień umowy oraz uzasadnienie takich zmian należy opisać w stosownych dokumentach (notatka służbowa, pismo wykonawcy, protokół konieczności - protokół konieczności wymaga zatwierdzenia przez Zamawiającego).

 

§ 15

ROZWIĄZANIE UMOWY

 

1. Zamawiający może rozwiązać umowę bez zachowania okresu wypowiedzenia, jeżeli zachodzi co najmniej jedna z następujących okoliczności:

1)  doszło do zmiany umowy z naruszeniem art. 144 ust. 1-1b, 1d i 1e ustawy Pzp;

2)  wykonawca w chwili zawarcia umowy podlegał wykluczeniu z postępowania na podstawie art. 24 ust. 1 ustawy Pzp;

3)  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej stwierdził, w ramach procedury przewidzianej w art. 258 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej, że państwo polskie uchybiło zobowiązaniom, które ciążą na nim na mocy Traktatów, dyrektywy 2014/24/UE i dyrektywy 2014/25/UE, z uwagi na to, że zamawiający udzielił zamówienia z naruszeniem przepisów prawa Unii Europejskiej,

4) wszczęto w stosunku do Wykonawcy postępowanie o ogłoszenie upadłości, postępowanie restrukturyzacyjne lub w przypadku jego zasadniczej reorganizacji (np.: poprzez podział lub połączenie) oraz postawienia z jakiejkolwiek przyczyny Wykonawcy w stan likwidacji lub zostanie wydany nakaz zajęcia mienia albo rachunku bankowego Wykonawcy czyniącym wątpliwym wykonanie umowy zgodnie z jej postanowieniami.

2. W przypadkach, o których mowa w ust. 1 Wykonawca może żądać wyłącznie wynagrodzenia należnego z tytułu wykonania części umowy.

 

§ 16

POSTANOWIENIA KOŃCOWE

 

  1. Strony umowy zobowiązują się wzajemnie informować o wszelkich zmianach mogących mieć wpływ na wykonanie treści umowy, w tym w szczególności zmianie adresu miejsca zamieszkania lub siedziby, a wysłanie pisma na ostatni znany adres strony uznają za skuteczne doręczenie.
  2. Wykonawca nie może bez zgody Zamawiającego przenosić wierzytelności wynikających z niniejszej umowy na osoby trzecie, w tym również na rzecz banków.
  3. Zmiana nieistotnych postanowień niniejszej umowy wymaga formy pisemnej pod rygorem nieważności. Zmiana istotnych postanowień umowy jest dopuszczalna w formie pisemnej pod rygorem nieważności w przypadkach określonych w umowie.
  4. W przypadku zaistnienia sporów na tle wykonania niniejszej umowy właściwym organem będzie sąd rzeczowo właściwy dla siedziby Zamawiającego.
  5. W sprawach nieuregulowanych niniejszą umową stosuje się obowiązujące przepisy Kodeksu Cywilnego, ustawy Prawo zamówień publicznych, ustawy Prawo budowlane i ustawę o wyrobach budowlanych.
  6. Wszelkie szkody wynikłe w trakcie realizacji robót i powstałe w związku z ich wykonywaniem lub z powodu niedostatecznego zabezpieczenia placu budowy w obrębie terenów stanowiących własność Zamawiającego lub osób trzecich obciążają Wykonawcę na zasadzie ryzyka.
  7. W przypadku kradzieży, zniszczenia lub uszkodzenia obiektów, robót, ich części bądź urządzeń w toku realizacji Wykonawca zobowiązany jest do naprawienia ich
    i doprowadzenia do stanu poprzedniego, na własny koszt.
  8. Strony wyłączają możliwość zmiany wynagrodzenia wykonawcy na podstawie
    art. 632 § 2 Kc.
  9. Obowiązkiem wykonawcy jest występowanie do Zamawiającego o aneksowanie umowy w zakresie zmiany adresu siedziby wykonawcy lub adresu do korespondencji w terminie 7 dni od dnia zaistnienia takiej zmiany pod rygorem uznania za skuteczne wobec Wykonawcy doręczeń korespondencji w tym oświadczeń woli i wiedzy pod adres Wykonawcy wskazany w tej umowie przy odpowiednim zastosowaniu w stosunkach między stronami przepisów art. 131, 133, 135, 136, 138 i 139 Kpc.
  10. Umowę sporządzono w trzech jednobrzmiących egzemplarzach, 1 egz. dla Wykonawcy, 2 egz. dla Zamawiającego

 

 

            ZAMAWIAJĄCY:                                                                 WYKONAWCA:

 

 

 

 

       KONTRASYGNATA:

 

Wytworzył:
Ewa Jacewicz
Udostępnił:
Jan Szostak
(2018-12-11 12:43:16)
Ostatnio zmodyfikował:
Jan Szostak
(2018-12-11 12:45:13)

       DRUKUJ TĘ STRONĘ Obrazek drukarki